A A A K K K
для людей із порушенням зору
Уманська районна рада
Черкаська область

Щорічно 22 травня в Україні відзначається день річки Південний Буг.

Дата: 21.05.2021 11:02
Кількість переглядів: 362

Річка Південний Буг бере свій початок на Волино-Подільській височині поблизу с. Холодець Хмельницької області та впадає у Дніпро-Бузький лиман Чорного моря. Басейн Південного Бугу розташований у межах лісостепової та степової зон на території семи областей України: Хмельницької, Вінницької, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та Миколаївської. Площа басейну становить 63700 кв. км, довжина – 806 км.

Південний Буг – це єдина велика річка України, водозбірна площа якої повністю знаходиться в межах нашої держави.

Хоча сам Південний Буг територією Черкаської області і не протікає, але майже половина території області відноситься до його басейну.

Всього на території області в басейні річки Південний Буг протікають 577 малих річок та струмків, а також чотири середні річки – Велика Вись, Ятрань, Гнилий Тікич та Гірський Тікич.

Основні притоки середніх річок в області:

– р. Велика Вись – це річки Гептурка, Товмач, Лип’янка (притока річки Товмач);

– р. Гірський Тікич – річки Житниця, Конелка, Торч, Бурти, Срібна Балка, Пожиточна, Китиця, Кищиха, Тальянка, Романівка, Бережинка, Макшиболото;

– р. Гнилий Тікич – річки Свинотопка, Гончариха, Неморож, Попівка, Шполка, Кайтанівка;

– р. Ятрань – це річки Ропотуха, Уманка, Ревуха, Кам’янка та Оксанка.

Малі річки області, що впадають безпосередньо в річку Південний Буг – це Удич та Синиця.

На річках побудовано 23 водосховища та 2025 ставків.

Водні об’єкти басейну використовуються для потреб риборозведення, рекреації, зрошення, комунальних, питних та виробничих потреб, а також для потреб гідроенергетики. Наприклад на р. Гірський Тікич побудовані Гордашівська, Юрпільська та Кривоколінська гідроелектростанції, на річці Гнилий Тікич – Лоташівська, Звенигородська, Лисянська та Кам?янобрідська, а на річці Ятрань – Дубівська та Острівецька.

Басейн Південного Бугу дивовижно мальовничий, особливо в середній і нижній течіях, де його притоки протікають крізь кристалічні породи Українського щита, формуючи фантастично мальовничі скелі, пороги і перекати.

Водні об’єкти басейну Південний Буг на Чекащині теж дуже мальовничі, захопливі та привабливі для туристів. Найбільш відомі з них це Буцький каньон, що розташований на річці Гірський Тікич та  Національний дендропарк «Софіївка», що побудований на руслі річки Кам’янка, яка є лівою притокою річки Уманка, суббасейн річки Ятрань.

Відзначення Дня Південного Бугу має на меті привернути увагу громадськості до водних об’єктів басейну Південного Бугу їх екологічного стану та віддати належну шану значенню річки в житті суспільства.

Джерело: Регіональний офіс водних ресурсів у Черкаській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь