Уманська районна рада
Уманський район, Черкаська область

Новини профспілки

     

                     Черкаський обком профспілки працівників державних установ  визначив переможців обласного конкурсу  «Колективний договір, ефективність роботи - основа захисту трудових прав працюючих» та нагородив Дипломами найсумлінніші підприємства, установи, організації.

         Так, нагороджено пам’ятним  Дипломом обкому профспілки та грошовою винагородою в розмірі 300 гривень Уманську районну державну адміністрацію ( голова райдержадміністрації  Євгеній Данченко, голова профкому  Ольга Пастушенко).

          Також Почесною грамотою обласної організації профспілки працівників державних установ та грошовою винагородою за вагомий особистий внесок у розвиток соціального діалогу, активну роботу щодо захисту  трудових та соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, участь у огляді – конкурсі на кращий колективний договір нагороджено голову  Уманської районної державної адміністрації Євгенія Данченка, голову профкому Уманської районної державної адміністрації Ольгу Пастушенко.

                                                                                                                                                      («Профспілковий вісник» №3 /2018)

 

 

          Укладено Регіональну угоду  між Уманською районною державною адміністрацією, районною радою і районною організацією профспілки працівників державних установ на 2018-2020 роки.

              З метою регулювання соціально-трудових відносин, посилення соціального захисту працівників державних установ та органів місцевого самоврядування 12  березня 2018 року  укладено Регіональну угоду  між Уманською районною державною адміністрацією, районною радою і районною організацією профспілки працівників державних установ на 2018-2020 роки.

             Угода  включає зобов'язання сторін  щодо створення умов для підвищення ефективності роботи, реалізації на цій основі професійних, трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників державних установ та органів місцевого самоврядування.

        Положення угоди поширюється на всіх працівників державних установ та органів місцевого самоврядування району, підприємств та організацій, які стоять на обліку в районній організації профспілки працівників державних установ та сплачують профспілкові внески, окремі положення угоди поширюються на пенсіонерів та інвалідів праці, які звільнилися, але не втратили зв'язок з організаціями та установами та беруть участь у громадському житті установ та організацій, на працівників, з якими розірвано трудовий договір з ініціативи адміністрації (за скороченням штату або у зв'язку з реорганізацією установи), до часу їх працевлаштування.

            Урядом схвалено проект Указу Президента України

„Про День професійних спілок України"

Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу президії Федерації професійних спілок України щодо встановлення в Україні Дня професійних спілок України, який відзначатиметься щорічно у другу неділю жовтня.

Підписання Президентом України відповідного Указу сприятиме визнанню важливої ролі професійних спілок та їхніх об’єднань у формуванні громадянського суспільства.

Питання про встановлення і відзначення в Україні Дня професійних спілок України було порушено представниками профспілок та їхніх організацій на Міжнародній науково-практичній конференції 09.11.2017 „Історія зародження і розвиток профспілкового руху в Україні” з нагоди відзначення 200-річчя з дня створення у листопаді 1817 року в м. Львові першої профспілкової організації на українських землях.

За підсумками роботи конференції учасники схвалили резолюцію, згідно з якою рекомендовано виборним органам та керівництву Федерації профспілок України звернутися до органів державної влади щодо встановлення і відзначення в Україні Дня професійних спілок України.

З метою визнання важливої ролі профспілкових організацій та їхніх об’єднань у формуванні громадянського суспільства, Мінсоцполітики розробило проект Указу Президента України „Про День професійних спілок України”, яким пропонується установити в Україні День професійних спілок України, який відзначати щорічно у другу неділю жовтня.

Реалізація зазначеного акта не потребуватиме ні додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів, ні встановлення додаткового вихідного дня.

 

У КОМІТЕТІ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ РОЗГЛЯНУТО ЗВЕРНЕННЯ ПРОФСПІЛКИ ЩОДО ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЙ ДЕРЖАВНИМ СЛУЖБОВЦЯМ, ЯКІ ВИЙШЛИ НА ЗАСЛУЖЕНИЙ ВІДПОЧИНОК ДО 1.05. 2016 РОКУ

21.05.2018

                У Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення розглянуто звернення Професійної спілки працівників державних установ України щодо пенсійного забезпечення, зокрема законодавчого врегулювання питання відновлення перерахунку пенсій державним службовцям, які вийшли на заслужений відпочинок до 1 травня 2016 року. Про це йдеться у листі Комітету на адресу Профспілки.

              За пропозицією Комітету законопроект за реєстр. № 7406 (щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, журналістам, працівникам органів місцевого самоврядування та іншим), поданого народним депутатом України Міщенком С. Г., включено до порядку денного восьмої сесії Верховної Ради України восьмого скликання.

            Комітет рекомендував Верховній Раді України зазначений законопроект за наслідками розгляду в першому читанні прийняти за основу.

           Наразі законопроект № 7406 очікує розгляду Верховною Радою України.

             Остаточно з приводу цього законопроекту народні депутати України будуть визначатися під час його розгляду у сесійній залі.

            Також, у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону  України  про  внесення змін до Закону  України «Про державну службу» (реєстр. № 8262 від 11.04.2018 року), поданий народним депутатом України Литвином В. М. Зазначеним проектом також пропонується врегулювати питання щодо перерахунку вже призначених пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу».

            Головним Комітетом Верховної Ради України з опрацювання законопроекту за реєстр. № 8262 визначено Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.

             Профспілка підтримала народних депутатів України Сергія Капліна, Сергія Міщенка та Юрія Одарченка, які зареєстрували в Конституційному Суді України подання щодо неконституційності неперерахунку пенсій державним службовцям, які вийшли на заслужений відпочинок до 2016 року.

                                                                                                               (Із офіційного веб-сайту    http://ppdu-ua.org/ukr/news/7559)

 

Нову сторінку спільної та солідарної роботи Профспілки працівників державних установ України та Профспілки державних службовців Швеції розпочато!

                 В квітні 2018 року у місті Києві проходив установчий семінар з профспілкового органайзингу та організації навчання членів Профспілки в рамках наступного етапу реалізації спільного проекту між Профспілкою працівників державних установ України та Профспілкою державних службовців Швеції Fackförbundet ST.

       Участь у першому установчому семінарі брали голови Чернігівської, Івано-Франківської, Херсонської, Черкаської та Луганської обласних організацій Профспілки, тренери тренерської мережі.  Черкащину у семінарі представляла група  слухачів на чолі з заступником голови Черкаського обкому профспілки  Василем Олійником.

        У продовження реалізації  спільного проекту,  за підтримки Підприємства «Навчально - методичний центр» Федерації профспілкових організацій Чернігівської області" 6-8 червня поточного року у місті Чернігів  відбувся семінар- тренінг  «Розвиток державного сектору в Україні», участь у якому взяла  голова профспілкового комітету Уманської районної державної адміністрації Ольга Пастушенко.

       Учасникам семінару було презентовано модулі «Історія профспілкового руху», «Правовий захист членів профспілки. Охорона праці», «Організаційна робота», «Фінансова робота», «Соціальний діалог», під час ознайомлення з якими профорганізатори мали можливість більш детально пізнати основи трудового законодавства, громадського контролю за дотриманням законодавства про працю, як організувати роботу в первинних профспілкових організаціях по прийняттю колективного договору, тощо. А у вільний  час учасники семінару ознайомилися з багатою історією міста Чернігів, відвідавши  Катерининську церкву, вал «Дитинець», сквер Попудренко, парк Б.Хмельницького.

 

             

 Відбувся ІУ пленум Черкаського обкому профспілки

    працівників державних установ

 

                

              14 червня поточного року  відбувся ІУ пленум Черкаського обкому профспілки працівників державних установ. На обговорення  учасникам пленуму  було винесено три питання: про зміни в складі обкому профспілки; про роботу виборних органів обласної організації профспілки по соціально - економічному і правовому захисту членів профспілки в умовах проведення структурних реформ в Україні; про виконання профспілкового бюджету обласної організації профспілки за 2017 рік т затвердження нового на 2018 рік.

        На початку засідання слово взяла голова обкому профспілки Катерина Кучугурна. Катерина Луківна  наголосила на важливості консолідації спільних зусиль щодо захисту трудових та соціально-економічних прав працівників, зазначивши, що  в умовах сьогодення це  є головним завданням, яке стоїть перед Профспілками.

     Заступник голови обкому профспілки  Василь Олійник, доповідаючи про виконання Програми дій  обласної організації щодо соціально - економічного і правового захисту членів профспілки, відстоювання конституційних прав членів профспілки на працю, її гідну оплату, охорону здоров’я тощо зазначив, що актуальним залишається питання покращення якості колдоговорів. Також під час надання методично - консультативної допомоги працівниками виконавчого апарату обкому профспілки майже завжди встановлюються факти порушення трудових прав працівників: під час надання відпусток, притягнення працівників до дисциплінарної відповідальності, попередження про зміни істотних умов праці або наступне вивільнення, обчислення стажу, преміювання. Ці та інші порушення допускаються, незважаючи на те, що законодавством України та колективними договорами профспілковим органам надано конкретні повноваження щодо здійснення контролю за виконанням роботодавцем вимог нормативно - правових актів під час вчинення відповідних дій. Тому,  необхідно  щоб  був громадський контроль за дотриманням законодавства і запрацювали громадські інспектори.   Також Василь Васильович зазначив, що актуальним залишається питання щодо передбачення  та перерахування коштів первинним профспілковим організаціям бюджетної сфери в розмірах не менше ніж 0,3 відсотка фонду оплати праці на культурно - масову, фізкультурну і оздоровчу роботу, коштів на заходи щодо охорони праці, як це передбачено чинним законодавством. Заступник голови обкому інформував про обсяг робіт виборними органами профспілки щодо відновлення порушених прав на перерахунок пенсії пенсіонерам державної служби та органів місцевого самоврядування, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в старій редакції. І на завершення своєї доповіді Василь Олійник наголосив  на виконанні  членами Профспілки  вимог Статуту.

      В обговорені виступили голова Золотоніського міськрайонного комітету профспілки Сергій Стрижак, голова профкому управління поліції охорони в області Алла Білова, профорганізатор обласної газети «Черкаський край» Наталія Віргуш, голова Лисянського райкому профспілки Володимир Жмурко, голова профкому КП «Управління по експлуатації Будинку рад і об’єктів обласної комунальної власності» Ганна Горошнюк, голова профкому Позашкільного навчального закладу «Багатопрофільний молодіжний центр» Черкаської міської ради Людмила Теплюк та голова Смілянського райкому профспілки Ніна Дем’яненко.

        Головний бухгалтер обкому профспілки Ірина Свергунова  доповіла присутнім про виконання профспілкового бюджету обласної організації за 2017 рік та окреслила завдання на 2018 рік, наголосивши при цьому на необхідності вимогливо ставитися до витрачання коштів тільки згідно Статуту та в межах затверджених кошторисів.

         Також на пленумі голова обкому профспілки Катерина Кучугурна вручила нагороди переможцям та лауреатам обласного та Всеукраїнського галузевих конкурсів на кращий колективний договір та відзнаки профспілковим активістам, які досягнули найкращих результатів у сфері ведення соціального діалогу та захисту трудових та соціально-економічних прав працівників.   

          Як уже повідомлялося,  нагороджено  пам’ятним  Дипломом обкому профспілки та грошовою винагородою в розмірі 300 гривень Уманську районну державну адміністрацію. Також Почесною грамотою обласної організації профспілки працівників державних установ та грошовою винагородою за вагомий особистий внесок у розвиток соціального діалогу, активну роботу щодо захисту  трудових та соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, участь у огляді – конкурсі на кращий колективний договір нагороджено голову  Уманської районної державної адміністрації Євгенія Данченка, голову профкому Уманської районної державної адміністрації Ольгу Пастушенко.

                  

 

Про перерахунок пенсій державним службовцям.

(газета "Уманська зоря "№40 від 28.09.2018 року)

           Ця стаття приверне до себе увагу пенсіонерів – колишніх державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування, особливо тих, які вийшли на пенсію до прийняття Закону України від 10.12.2015 року №889-УІІ «Про державну службу» та Закону України від 02.03.2015 №213-ІІІ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», які свого часу добросовісно виконували повсякденну роботу у великому державному механізмі. Маючи 20, а той понад 30 років стажу на державній службі та в органах місцевого самоврядування, маючи мізерні заробітні плати та обмеження законом в можливостях додаткового заробітку, вони на сьогодні отримують в середньому 1600-2000 грн. пенсії   та залишилися поза увагою держави щодо її перерахунку. Мені можуть заперечити з цього приводу сотні тисяч пенсіонерів, які також мають і  стаж роботи, і також  вимушені жити на мізерні гроші, та свого часу із заробітної плати держслужбовця  утримувався майже вдвічі більший (6,1%), від загального (3,6%), розмір єдиного соціального внеску. Водночас держава гарантувала вищий, у порівнянні з іншими категоріями пенсіонерів, розмір визначення пенсій (90 – 70 відсотків від заробітної плати), а також  подальший її перерахунок  у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, (зазначу, яку з 2008 до 2016 року не підвищували). З прийняттям нового Закону 2015 року «Про державну службу», після  довготривалих  розглядів та  розрахунків заробітну плату працюючим держслужбовцям дещо підвищили, а от перед пенсіонерами з числа колишніх службовців держава в неконституційний спосіб відмовилася  від своїх зобов’язань.

        Стаття 58 Конституції України визначає один із найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права: закони та інші нормативно –правові акти не мають зворотної дії в часі. Так як Конституція України має найвищу юридичну силу то і закони, інші нормативно - правові акти, прийняті на основі Конституції України, повинні їй відповідати, тобто,  стаття 37-1 Закону України від 16.01.2003 №432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», що «…у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій» мала б бути прийнята до уваги та виконуватися, однак..  
         З метою прискорення вирішення цього питання, ЦК Профспілки працівників державних установ звернувся листом до Голови Верховної Ради України щодо перерахунку пенсій та підтримав подання 51 народного депутата України до Конституційного суду України з приводу зазначеного питання.

         Також 19 липня поточного року, з метою обговорення проблемних питань перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України 1993 року « Про державну службу», Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення провів робочу зустріч за участі народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, Пенсійного фонду України, Профспілок, засобів масової інформації, на якій представники Мінсоцполітики інформували, що фахівцями міністерства розпочато роботу над змінами до чинного законодавства щодо збільшення розміру пенсій, в тому числі враховуючи сплату більше ніж вдвічі ЄСВ.

            Щодо позиції Центрального комітету профспілки працівників державних установ,  який першим  став «рушійною силою» у відстоюванні  прав на справедливу пенсію колишнім держслужбовцям, то і на цій зустрічі  представниками  Профспілки також було  висловлено чітку позицію, крім іншого,  провести індексацію заробітної плати державних службовців за період з лютого 2008 по квітень 2016 років (період «замороження) посадових окладів).  Після цього здавалося б, що надія є, якби…. В проекті  Держбюджету  на 2019 рік Міністерство фінансів України запропонувало Уряду ряд заходів для збалансування бюджетних показників, зокрема, замороження фонду оплати праці для державних службовців на рівні 2018 року. Наразі, розмір посадового окладу на найнижчій посаді державної служби (з коефіцієнтом 1,5 розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018) – 2643 грн., що складає лише 71% розміру мінімальної заробітної плати. На що вплинуть такі рекомендації? Звичайно, в першу чергу на сприйняття суті реформи державної служби, ще більший відтік  кваліфікованих кадрів, і  знову ж таки на розмір майбутніх пенсій уже нині працюючих держслужбовців. То чи ставити на цьому крапку?

    Щодо  замороження фонду оплати праці для державних службовців

на рівні 2018 року.

ЦК Профспілки направлено листи, індивідуально кожному депутату Верховної Ради України (415 листів), з проханням при розгляді проекту Закону України "Про Державний  бюджет України на 2019 рік"  підтримати позицію Профспілки щодо недопущення вирішення питання збалансування показників бюджету за рахунок державних службовців.

«  Народному депутату України

Звертаємося до Вас, щоб висловити глибоке занепокоєння стосовно визначених проектом Державного бюджету на 2019 рік показників, зокрема, в частині замороження фонду оплати праці для державних службовців на рівні 2018 року. За інформацією Міністерства фінансів України, це зроблено з метою збалансування бюджетних показників для виконання основних завдань бюджету на 2019 рік.

Впродовж багатьох років, на усіх рівнях соціального діалогу Профспілка відстоює справедливий та достойний рівень оплати праці державних службовців. Профспілкова сторона брала активну участь у розробці нового Закону України «Про державну службу» (далі – Закон) та пов’язувала з його прийняттям, як і більшість державних службовців, подальший поступальний рух у питаннях оплати праці, погодившись на поетапне введення в дію норми Закону щодо розміру посадового окладу на найнижчій посаді державної служби. Трохи більше як за два роки, його розмір, мав би (за нормами Закону) приблизитися до двох мінімальних заробітних плат, що прирівнювалося до середньої заробітної плати в галузях економіки.

Станом на 1 травня 2016 року (набрання чинності Закону) розмір мінімальної заробітної плати складав 1450 грн., а з 01.01.2017 – 3200 грн., з 01.01.2018 – 3723 грн.

Натомість, внесенням змін до Закону в частині розрахункової одиниці посадового окладу державного службовця на найнижчій посаді (з розміру мінімальної заробітної плати – на розмір прожиткового мінімуму), перекреслено основні принципи реформування оплати праці, що закладалися Законом. Адже розмір прожиткового мінімуму на 01.05.2016 складав – 1450 грн., 01.01.2017 – 1600 грн., 01.01.2018 – 1762 грн., що є фактично вдвічі меншим від передбаченого Законом (до внесення змін) розміру мінімального посадового окладу на найнижчій посаді державного службовця.

Насамперед, зміна розрахункової одиниці для розрахунку посадового окладу відобразилась на розмірах посадових окладів державних службовців місцевих державних адміністрацій.

Наразі, розмір посадового окладу на найнижчій посаді державної служби (з коефіцієнтом 1,5 розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018) – 2643 грн., складає лише 71% розміру мінімальної заробітної плати.

Більш того, норма Закону в частині збільшення розміру посадового окладу державного службовця на найнижчій посаді з 1 липня 2018 року – 1,75 прожиткового мінімуму, не виконана. Відтак стає очевидною реальна загроза невиконання статті 51 Закону в цілому, а саме встановлення розміру посадового окладу державного службовця на найнижчій посаді з 01 січня 2019 року не менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

У цьому вбачаємо реальну загрозу реалізації реформи державної служби в цілому і зокрема її складової – оплати праці на державній службі, оскільки навіть її третій етап фінансово не забезпечений. На нашу думку, вирішення питання збалансування бюджету, в більшій мірі, за рахунок державних службовців, мали місце в попередні періоди і як показала практика, позитивного ефекту не було досягнуто, не говорячи про те, що це є несправедливим по відношенню до людей на яких покладено виконання функцій держави.

Враховуючи гостроту порушеного питання та його прямий вплив на ефективність впровадження державними службовцями започаткованих в країні реформ, просимо Вас при розгляді проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» підтримати позицію Профспілки щодо недопущення вирішення питання стосовно збалансування показників бюджету, в більшій мірі, за рахунок державних службовців та сприяти передбаченню в ньому коштів на реалізацію статті 51 Закону, а саме – забезпечення з 01 січня 2019 року розміру мінімального посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення не менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

З повагою

Голова профспілки                         Ю.М.Піжук

 

                                     Держслужбовцям перерахують страховий стаж

 

 Мінсоцполітики розробило новий законопроект, яким удосконалить порядок обчислення пенсії .

                 На сьогодні розмір пенсії залежить від тривалості страхового стажу та величини заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

                Водночас залишається неврегульованим питання обчислення пенсії, коли особа має тривалий страховий стаж (40 років і більше), але отримувала невеликий заробіток, тому розмір її пенсії збільшився лише за рахунок тривалості страхового стажу. Крім того, проблемним залишається питання можливого зниження коефіцієнта заробітку для осіб, які після досягнення пенсійною віку продовжували працювати на роботах із нижчою оплатою праці.

            З метою удосконалення порядку обчислення розміру пенсії Мінсоцполітики розробило законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обчислення пенсії, який надійшов на погодження до СПО профспілок. Він передбачає запровадження двоскладової формули обчислення пенсії для визначення розміру пенсії за віком (за наявності не менше ніж 60 календарних місяців страхового стажу до 01.07.2000 та страхового стажу будь-якої тривалості після цієї дати), при якій розмір пенсії буде визначатися окремо за період страхового стажу до 01.07.2000 та після цієї дати;

           врахування за вибором особи заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за будь-які 15 повних календарних років (з 1 січня по 31 грудня) страхового стажу на вибір (180 місяців), починаючи з 1 січня 2001 року;

          автоматичний перерахунок пенсії особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені на умовах та в порядку, передбаченому Законом України ,,Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-VII, а також тим особам, які працювали на посадах державної служби та інших посадах, які передбачали сплату ЄСВ за підвищеною ставкою, пенсії яким обчислено на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір яких, з урахуванням проведеного перерахунку, буде більшим.

             За періоди роботи на посадах державної служби та інших посадах, які передбачали сплату ЄСВ, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за підвищеною ставкою, величина оцінки одного року страхового стажу підвищується на коефіцієнт, що визначається як співвідношення між розміром страхових внесків, сплачених особою та роботодавцем, і загальним розміром страхових внесків, які сплачували застраховані особи та їхні роботодавці, за відповідний період сплати страхових внесків;

        удосконалення порядку застосування середньої заробітної плати (доходу) при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням щорічного перерахунку з 1 квітня без додаткового звернення особи.

      Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/kadrova-sprava/derzhsluzhbovtsyam-pererahuyut-strahoviy-stazh/?utm_campaign=push_21_11_18&utm_source=sendpulse&utm_medium=push

 

                                    Нові обмеження по оплаті праці на держслужбі у 2019 році

     З 1 січня 2019 року набрали чинності норми Закону України «Про державну службу» щодо впорядкування структури оплати праці державних службовців.

       По-перше, обмеження розміру премії становить 30%, що дасть змогу посилити роль посадового окладу як основної складової частини заробітної плати.

        По-друге, фонд преміювання становить 20% загального фонду посадових окладів за рік, що також зменшує ризики суб’єктивізму.

          По-третє, мінімальний розмір посадового окладу спеціаліста районного рівня не може бути менше двох прожиткових  мінімумів для працездатних осіб (не менше 3524 грн).

       Крім того, положеннями Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» передбачено встановлення керівниками додаткових стимулюючих надбавок працівникам до кінця поточного року як більш стабільних виплат у порівнянні з щомісячними преміями.

          Таким чином, НАДС у співпраці із заінтересованими органами та соціальними партнерами вжито всіх необхідних заходів щодо реалізації передбачених Законом України «Про державну службу» норм з питань оплати праці державних службовців, а також недопущено їх подальше відтермінування. 

Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/derzhavna-sluzhba/novi-obmezhennya-po-oplata-pratsi-na-derzhsluzhbi-u-2019-rotsi/?utm_campaign=push_16_01_19&utm_source=sendpulse&utm_medium=push

 

 

                                                 Посадові оклади держслужбовців -  2019

https://www.youtube.com/watch?v=433dCOXc2-w&feature=youtu.be

 

Федерації профспілок Черкаської області

– 65 років

 

           24 квітня в Будинку вчителя відбулися урочисті заходи з нагоди відзначення 65-ї річниці створення Федерації профспілок Черкаської області.

        Із цією датою профспілковий актив області прийшли привітати голова обласної державної адміністрації Олександр Вельбівець, перший заступник голови обласної ради Валентин Тарасенко, заступник голови Федерації профспілок України Олександр Шубін, голова спілки роботодавців області Борис Райков, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації та територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади в області – соціальні партнери профспілок, а також ветерани профспілки.

         У своєму вітальному виступі Олександр Вельбівець наголосив на важливій ролі профспілок у детінізації зайнятості на  Черкащині і захисті прав та інтересів працівників, а також висловив впевненість у необхідності подальших спільних дій профспілок, органів державної влади та роботодавців задля забезпечення гідного життя наших громадян.

            З цієї урочистої нагоди та з нагоди 65-річчя створення Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ, яку відзначали у лютому поточного року, О. Вельбівець вручив голові обкому профспілки працівників державних установ Катерині Луківні Кучугурній Почесну відзнаку «65 років Черкаській області».

          Почесною грамотою ФПУ нагороджено Олійника Василя Васильовича, заступника голови Черкаського обкому профспілки працівників державних установ.

 

21 травня 2019 року  відбувся V пленум Черкаського обласного комітету

профспілки працівників державних установ.

На порядок денний було винесено  питання : 

 • «Про відзначення профспілкових активістів з нагоди 65-річчя утворення Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ та переможців і лауреатів обласного й Всеукраїнського галузевих конкурсів на кращий колективний договір;
 • Про дії виборних органів обласної організації профспілки працівників державних установ в умовах реформування державної служби та органів місцевого самоврядування ;
 • Про виконання профспілкового бюджету обласної організації профспілки за 2018 рік та затвердження нового на 2019 рік.

    Роботу пленуму відкрила голова обласної організації Катерина Луківна Кучугурна, яка представила запрошених на пленум Наталію Валеріївну Титаренко - заступника голови Профспілки працівників державних установ України та Петра Васильовича Шевченка - голову Федерації профспілок Черкаської області.

           Відповідно до першого питання порядку денного було відзначено профспілкових активістів з нагоди 65-річчя створення Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ та переможців і лауреатів обласного й Всеукраїнського галузевих конкурсів на кращий колективний договір. Так грошовою винагородою та ДИПЛОМОМ ІІ ступеня  ПРОФЕСІЙНОЇ СПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ДЕРЖАВНИХ УСТАНОВ УКРАЇНИ  нагороджено Паланську сільську раду -  переможця Всеукраїнського галузевого Конкурсу на кращий колективний договір серед організацій, які фінансуються за рахунок місцевого бюджету чисельністю працюючих 51-150 осіб ( в.о. сільського голови, секретар Паланської сільської ради Шмалій Світлана Іванівна, голова профспілкового комітету первинної ПО Паланської сільської ради  Андрійчук Людмила Василівна). Також  первинну профспілкову організацію відзначено Дипломом І ступеня Черкаської обласної організації профспілки  та відповідною грошовою винагородою.

        За особистий внесок у розвиток соціального діалогу, активну роботу щодо захисту трудових та соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, участь в огляді конкурсі на кращий колективний договір відзначено Почесною грамотою обласної організації профспілки Андрійчук Людмилу Василівну, а Подякою голови Черкаської обласної організації ППДУ – Шмалій Світлану Іванівну.

   

                                                 

         Доповідаючи по другому питанню порядку денного «Про дії виборних органів обласної організації профспілки працівників державних установ в умовах реформування державної служби та органів місцевого самоврядування» голова обласної організації Катерина Кучугурна висвітлила зміст роботи, яка проводиться профспілкою, щодо захисту трудових та соціально-економічних прав працівників в умовах реформ, які відбуваються у державі. Катерина Луківна  у своїй доповіді зосередила увагу присутніх на процесах реорганізацій та ліквідацій державних органів та органів місцевого самоврядування, які відбуваються в державі, та порядку дій профспілкових органів в таких умовах; на соціальному діалозі, як основі захисту трудових прав та законних інтересів працівників; на змісті роботи Профспілки щодо забезпечення гідних умов праці та оплати праці; на здійсненні громадського контролю за дотриманням роботодавцями вимог трудового законодавства; перспективі створення первинних організацій профспілки в об’єднаних територіальних громадах тощо.

       В обговоренні даного питання взяли участь запрошені учасники пленуму. Так Наталія Титаренко ознайомила присутніх із пріоритетними напрямками діяльності та діями ЦК Профспілки в умовах реформування державної служби та органів місцевого самоврядування, а Петро Шевченко, як голова Федерації профспілок Черкаської області, доповів про основні виклики, які стоять перед профспілковим рухом в Україні в сучасних умовах, та шляхи їх подолання. Крім того, почесні гості вручили нагороди відповідних організацій профспілки профспілковому активу області.

Про виконання профспілкового бюджету обласної організації профспілки за 2018 рік та затвердження нового на 2019 рік доповіла головний бухгалтер виконавчого апарату обкому профспілки Свергунова Ірина Станіславівна, яка інформувала про обсяги надходжень та видатків обласної організації, напрямки та обсяги, за якими витрачаються профспілкові кошти, результати роботи ревізійних комісій обласної та територіальних організацій профспілки.

 

                                                         Меморандум про спільну діяльність

             10 червня  2019 року між Уманською районною організацією профспілки працівників державних установ  та Уманським місцевим центром з надання безоплатної правової допомоги підписано  Меморандум про спільну діяльність про надання безоплатної правової допомоги.

            Метою Меморандуму є спільна праця, координація та консолідація зусиль Сторін, направлених на налагодження конструктивного діалогу, мобілізацію ресурсів, об’єднання зусиль, заохочення кращої практики та координацію діяльності щодо надання безоплатної правової допомоги, що здійснюється у форматі та реалізації спільних заходів та інтересів.

         У Меморандумі визначено  такі напрями співпраці як взаємодію щодо  забезпечення і реалізації права осіб на отримання безоплатної допомоги; створення умов для отримання кваліфікованої правової допомоги у вигляді дистанційного пункту доступу  до безоплатної правової допомоги, а саме: організація надання кваліфікованої правової допомоги категоріям громадян, визначених Законом України « Про безоплатну правову допомогу» шляхом консультацій; надання консультацій та роз’яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру)

 

                                                Про  безоплатну правову допомогу 

                                              Консультацію надає Міністр юстиції України Павло Петренко.

Право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість для певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу, у випадках передбачених Законом України «Про безоплатну правову допомогу»

Що таке безоплатна правова допомога?

Це правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, які не заборонені законом. Безоплатна правова допомога  може бути первинною або вторинною.

У чому різниця  між первинною та вторинною правовою допомогою?

Безоплатна первинна правова допомога (далі - БППД) полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

БППД включає такі види правових послуг:

 • надання правової інформації;
 • надання консультацій і роз'яснень з правових питань;
 • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
 • надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Безоплатна вторинна правова допомога (далі - БВПД) полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя, і включає такі види правових послуг:

 • захист від обвинувачення;
 • здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на таку допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
 • складання документів процесуального характеру.

Хто має право на безоплатну первинну правову допомогу?

Отримати  безоплатну правову допомогу  можуть громадяни України та іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці,  чи особи, які потребують  додаткового захисту, які перебувають під юрисдикцією України.

Хто може отримати безоплатну вторинну правову допомогу?

Право на БВПД мають такі категорії осіб:

 • особи, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів (4014 грн) для непрацездатних осіб;
 • діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту;
 • внутрішньо переміщені особи та громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб;
 • особи, до яких застосовано адміністративне затримання чи адміністративний арешт;
 • особи, які відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважаються затриманими;
 • особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;
 • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;
 • особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
 • особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

Чи може бути відмовлено  у наданні безоплатної вторинної правової допомоги?

Так, існують підстави для відмови в наданні безоплатної вторинної правової допомоги, зокрема:

 • особа не належить до жодної з категорій осіб, які можуть претендувати на надання БВПД;
 • надання неправдивих відомостей про себе або фальшивих документів,  з метою віднесення до однієї із категорій осіб, які мають право на БВПД;
 • вимоги особи про захист або відновлення її прав є неправомірними;
 • особі раніше надавалася БВПД з одного і того ж питання;
 • особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням БВПД.

Як отримати допомогу? 

Отримати правову допомогу можна, особисто звернувшись до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Контакти центрів та бюро ви можете знайти за адресою www.legalaid.gov.ua

Додатково для надання правових консультацій для вас цілодобово функціонує  контакт-центр системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Окремо зазначу, що система надання безоплатної правової допомоги - це один з найуспішніших проектів Уряду Володимира Гройсмана.

Зараз в Україні працює 428 бюро правової допомоги, 23 регіональних та 84 місцевих центрів, загалом 535 точок доступу до правових послуг. Фактично, відділення мережі представлені по всій країні: від великого міста до найменшої ОТГ.

Ми постійно працюємо над розширенням доступу до послуг. Починаючи з листопада минулого року, особи з вадами слуху отримали можливість звернутися до контактного центру системи надання безоплатної правової допомоги та отримати консультації і роз’яснення з правових питань.

Більше того, використання електронного цифрового підпису (ЕЦП) значно спрощує доступ до документів, які підтверджують право людини на безоплатну вторинну правову допомогу.

Система безоплатної правової допомоги розвивається і на сьогодні є однією з найуспішніших систем безоплатної правової допомоги в Європі.

 

 

                                              Уряд осучаснив зарплати працівників органів                                     місцевого самоврядування

                19 червня Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про внесення змін у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268».

Постанова передбачає нові редакції схем посадових окладів, передбачених додатками 48-55, а також розмірів надбавок до посадових окладів за ранги посадових осіб місцевого самоврядування, передбачених додатком 57.

              Уряд узгодив умови оплати праці в органах місцевого самоврядування з наявними умовами на державній службі. АМУ на засіданні представляв директор Центрального офісу впровадження децентралізаційної реформи В.Мягкоход При опрацюванні проекту постанови Міністерство соціальної політики України врахувало пропозиції Асоціації міст України щодо усунення окремих диспропорцій між різними додатками та окремими посадами. Найменший розмір підвищення посадового окладу становить близько 5%, середній – близько 8,5%. Розміри надбавок за ранг, які не переглядалися протягом 13 років, підвищено від 4,4 рази (15 ранг) до 6,25 рази (1 ранг).

              Асоціація міст України вважає, що прийняття цієї та попередніх таких постанов є  тимчасовими заходами до схвалення парламентом нової редакції Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (законопроект №8369). У ньому закладено загальні правила та пропорції, які дозволять органам місцевого самоврядування самостійно визначати умови оплати праці, враховуючи умови ринку праці та можливості місцевого бюджету.

Подробиці:https://buhgalter.com.ua/news/trudovi-vidnosini/uryad-osuchasniv-zarplati-pratsivnikiv-organiv-mistsevogo/?utm_campaign=push%3A+19.06.19&utm_source=sendpulse&utm_medium=push

 

Голова Нацагентства з держслужби прогнозує зростання

зарплат службовців на 30%

      У разі реалізації концепції реформування оплати праці Голова Національного агентства України з питань державної служби (НАДС) Костянтин Ващенко прогнозує збільшення заробітних плат державних службовців на 30% у разі реалізації підготовленої концепції реформування оплати праці. "Сьогодні Нацагентство підготувало концепцію реформування оплати праці, яка виноситиметься на розгляд Кабінету Міністрів. Вона передбачає подальше збільшення посадового окладу, ліквідацію всіх додаткових надбавок та інших речей, обмеження премій у 30%. З надбавок залишається лише "за вислугу років", що дає змогу утримувати людей на державній службі", - повідомив Ващенко в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна". Крім того, за його словами, концепція передбачає, що мінімальний посадовий оклад держслужбовця має становити три прожиткових мінімуми. "Тому можна звідси вважати, що загалом збільшення (зарплат держслужбовців - ІФ) буде відсотків 30", - зазначив Ващенко.

interfax.com.ua 

Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/derzhavna-sluzhba/golova-natsagentstva-z-derzhsluzhbi-prognozuye-zrostannya-zarplat/

Перезавантаження державної служби: загальні положення законопроекту.

У Раді зареєстровано законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади.

              У Верховній Раді України зареєстровано законопроект №1066 авторства народних депутатів Дениса Малюськи, Владислава Криклія, Віталія Безгіна та інших про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади. Цим законопроектом вносяться зміни до законів «Про центральні органи виконавчої влади», «Про Кабінет міністрів України», «Про державну службу», а також до низки інших нормативних актів, пов’язаних з діяльністю державних службовців.

У загальних рисах державну службу чекають такі зміни:

 І. Комісія з питань вищого корпусу державної служби. Відбудеться зменшення ролі Комісії з питань вищого корпусу державної служби у наданні пропозицій щодо призначення та звільнення державних службовців категорії «А». Зокрема, не потрібна буде участь Комісії з питань вищого корпусу державної служби у таких діях:

-Призначення на посаду Державного секретаря міністерства.

- Призначення і звільнення з посади керівника центрального органу виконавчої влади.

-Звільнення заступника керівника центрального органу виконавчої влади.

-Призначення державних секретарів міністерств, керівників та заступників керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету міністрів України.

-Призначення на посаду та звільнення з посади першого заступника та заступників Державного секретаря Кабінету Міністрів України.

 Водночас на Комісію покладається ряд інших повноважень, пов’язаних з наданням згоди на дострокове звільнення з посади за ініціативою суб’єкта призначення державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», внесенням пропозиції суб’єкту призначення щодо переведення державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», затвердження переліку посад державної служби, патронатної служби та посад працівників, які виконують функції з обслуговування, а також встановлення категорії посад державної служби за поданням керівника державної служби в апаратах допоміжних органів, утворених Президентом України.

До складу Комісії не включено керівника НАЗК.

Кандидати до складу Комісії, крім членів Комісії за посадою, перед їх призначенням до складу Комісії проходять тестування передбачене Порядком проведення конкурсу для кандидатів на заняття посад державної служби категорії «А».

У випадку неуспішного складання тестування, такий кандидат не може бути призначений до складу Комісії. Участь у Комісії — оплачувана.

ІІ. Часткове скасування норм загального трудового законодавства на законодавство з праці осіб, котрі представляють державу.

 У законотворенні новітнього періоду спостерігається масова відмова від використання Кодексу законів про праці (КЗпП) у кадрових питаннях державних органів. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» (внесений законопроект №1032 ) тягне за собою зміни у кадровому питанні більшості правоохоронних та державних органів. Обумовленість особливості звільнення окремих категорій працівників, що пропонується для доповнення статті 40 КЗпП відноситься не тільки до прокуратури, але й до всіх інших категорій, порядок звільнення, переведення та залишення на роботі яких прописано зараз (чи буде прописано згодом) у відомчих законах. Відтак, і дія норм законодавства про працю не поширюється на державних службовців, окрім випадків прямо передбачених цим Законом України «Про державну службу».

ІІІ. Ліквідовується поняття «працівники державних органів, які виконують функції з обслуговування».

Ліквідовується посада «Глава Адміністрації Президента України» і, відповідно, посади його заступників. Замість цього встановлюються посади: керівник Апарату Верховної Ради України та його заступники та керівник апарату (секретаріату) постійно діючого допоміжного органу, утвореного Президентом України, — як посади категорії «А».

Ліквідовується встановлення рангів. Натомість посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.

Визначення підкатегорій посад державної служби та прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Ліквідовується проміжний розгляд скарги про порушене право на державну службу. У разі наявності такої скарги керівник державної служби зобов’язаний не пізніше 20 календарних днів з дня отримання скарги надати державному службовцю обґрунтовану письмову відповідь (рішення). У разі неотримання в установлений частиною третьою цієї статті строк обґрунтованої відповіді на скаргу або незгоди з відповіддю керівника державної служби державний службовець може звернутися із відповідною скаргою до суду.

 Ліквідовуються: - надбавки за ранг державного службовця;

- виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;

- виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою. ІV.

Нововведення :  Одне із основних нововведень — запровадження контрактної форми проходження державної служби. Укладає та розриває контракти про проходження державної служби керівник державної служби у порядку передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби, також можуть визначатися суб’єктом призначення вписуватися у контракті.

Припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення може здійснюватися, крім уже визначених у законі випадків, також у разі ліквідації державного органу та встановлення невідповідності державного службовця займаній посаді під час проходження державної служби, спрощується .

У порядку проведення конкурсу спрощується процедура подачі документів: - подається копія документу, що підтверджує рівень володіння державною мовою замість оригіналу;

- не потрібно оформлювати і подавати особову картку встановленого для державного службовця зразка  - заміст цього подається копія трудової книжки;

 - декларація подається лише у разі конкурсу на посаду державної служби категорії «А». Кандидатом може бути подана будь-яка декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції". У разі переведення державного службовця на іншу посаду державної служби декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не подається. У разі наявності декількох посад державної служби категорій «Б» і «В» в державному органі з однаковими посадовими обов’язками та вимогами до професійних компетентностей визначеними в умовах проведення конкурсу може проводитись один конкурс. Змінюється порядок оскарження результатів конкурсу. Оскарження рішення Комісії або конкурсної комісії не може зупиняти призначення переможця конкурсу на відповідну посаду державної служби. Рішення про призначення на посаду державної служби приймається суб’єктом призначення після проведення співбесіди з кандидатом та підписання з ним контракту про проходження державної служби (у разі укладання). Таке рішення приймається не пізніше п’яти календарних днів з дня надходження результатів спеціальної перевірки у випадку та порядку, передбачених законодавством у сфері запобігання корупції. Скарга на рішення Комісії або конкурсної комісії подається не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу із зазначенням відомостей про порушення умов або порядку проведення конкурсу, які могли істотно вплинути на його результати. Кандидат, який оскаржує рішення Комісії або конкурсної комісії, зобов’язаний невідкладно повідомити про це відповідного суб’єкта призначення з наданням копії скарги. Якщо встановлено факт порушення умов та/або порядку проведення конкурсу, яке могло істотно вплинути на його результати – проводять конкурс повторно. Реакція на негативну оцінку державного службовця за результатами щорічного оцінювання. У разі отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності такий державний службовець звільняється із служби. Водночас державні службовці, які отримали відміні оцінки за результатами оцінювання службової діяльності, підлягають преміюванню відповідно до цього Закону без впливу на службову кар’єру.

Система оплати праці державного службовця.

Заробітна плата державного службовця буде складатися лише з: 1) посадового окладу;

2) надбавки за вислугу років;

3) премії (у разі встановлення).

При цьому вступ у дію положень Закону України «Про державну службу» про: загальний розмір премій, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік;

мінімальний розмір посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, не може бути менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

фонд преміювання державного органу встановлюється у розмірі 20 відсотків загального фонду посадових окладів за рік та економії фонду оплати праці - відстрочуються до 1 січня 2022 року. Автор: ОксанаГраніт blog.liga.net

Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/derzhavna-sluzhba/perezavantazhennya-derzhavnoyi-sluzhbi-zagalni-polozhennya/

 

                  ПОЗИЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ЩОДО ПРОЕКТУ ЗАКОНУ УКРАЇНИ №1066

          Профспілка працівників державних установ України інформує, що Комітет ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 6 вересня 2019 року розглянув  проект Закону України № 1066 "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади"( далі – законопроект). Законопроект передбачає внесення змін до законів "Про державну службу", "Про Кабінет міністрів України" та "Про центральні органи виконавчої влади".

         У роботі підкомітету та Комітету ВРУ взяли участь та виступили працівники виконавчого апарату Профспілки: завідувач відділу захисту соціально-економічних прав членів профспілки Валентина Гурневич та завідувач відділу правового та організаційного забезпечення Оксана Шевченко.

         Серед основних зауважень та пропозицій Профспілки зазначено, що  у новій редакції частини 3 статті 5 законопроекту положенням про те, що «дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом», суттєво скорочується сфера застосування трудового законодавства для регулювання праці державних службовців.

           Такий підхід стає серйозною проблемою у регулюванні трудових відносин державних службовців, оскільки у законопроекті відсутні положення, що регулюють багато аспектів праці майже у всіх її сферах, включаючи:

 • визначення випадків оформлення трудових відносин у письмовій формі;
 • можливість реалізації переважного права на залишення на роботі,

 питань часу відпочинку (у законопроекті визначаються лише окремі питання надання щорічних відпусток);

 • оплати праці (у законопроекті не встановлено розмір посадового окладу на найнижчій посаді державної служби, як здійснюється оплата роботи у надурочний час, святкові на неробочі дні, нічний час, не визначені строки виплати заробітної плати тощо), гарантій та компенсацій;
 • матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну роботодавцю.

           Поза межами правового регулювання залишились колективно-договірні питання та питання охорони праці.

           Також, в зауваженнях Профспілки було зосереджено увагу на необхідності врегулювання питання пенсійного забезпечення державних службовців, зокрема тих, кому пенсія призначена відповідно норм законодавства про державну службу 1993 року.

      Найбільше обурення викликають норми, що повністю нівелюють права та повноваження профспілок, визначені статтею 36 Конституції України, законами України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про соціальний діалог» та КЗпП України.

     Представники Профспілки надали народним депутатам письмові пропозиції та зауваження до законопроекту сподіваючись, що застереження Профспілки будуть почуті, предметно розглянуті та враховані у проекті Закону України № 1066.

       

 

   Представники виконавчого апарату ЦК Профспілки працівників державних установ України взяли участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування та висловили позицію Профспілки під час обговорення проєкту Закону №1066

https://www.youtube.com/watch?v=imnCFlin8QQ

https://www.youtube.com/watch?v=lU0ASZ5JXjY

 

                       НЕТРУДОВІ ПРАВА ПРО ДЕРЖСЛУЖБОВЦІВ : ЗАКОНОПРОЕКТ №1066

     10 вересня Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект закону №1066 “про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади”. Крім того, депутати проголосували за скорочену процедуру підготовки проекту закону до другого читання. 

    Юристи ГО “Трудові ініціативи” висловлюють серйозні занепокоєння з приводу внесення змін до чинного Закону України “Про державну службу” оскільки вони значно звузять трудові права державних службовців, яких в Україні налічується понад 240 тисяч та дадуть більше можливостей для зловживань з боку роботодавця зважаючи на наступне. 

     Ініціатори законопроекту пропонують не поширювати дію норм Кодексу законів про працю на трудові відносини держслужбовців. У новій редакції ч. 3 ст. 5 Закону про держслужбу замість положення про те, що «дія  норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом», пропонується встановити, що «дія норм законодавства про працю не поширюється на державних службовців, окрім випадків прямо передбачених цим Законом». Це означає, що для регулювання трудових відносин державних службовців суттєво скорочується сфера застосування трудового законодавства, питання діяльності. 

     Крім того, даним законопроектом не охоплються питання діяльності профспілок та колективно-договірних відносин - враховуючи положення про те, що трудове законодавство в запропонованій редакції проекту поширюється на держслужбовців лише у випадках встановлених цим законом, можна сказати, що колективні договори та діяльність будь-яких профспілкових організацій в секторі державної служби фактично нівелюється, що суперечить фундаментальним конвенціям Міжнародної організації праці № 87 про право на свободу об'єднання та № 98 про укладення колективних договорів.

     Як зазначають у Комітеті Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом, такі зміни звужують права державного службовця як громадянина та не відповідають Рекомендаціям Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо статусу публічних службовців в Європі. Державні службовці, не зважаючи на те, що мають специфічні зобов’язання та обов’язки, є громадянами і, наскільки це можливо, мають володіти такими ж правами як і  інші громадяни. 

      Ще однією новелою є запровадження контрактів для держслужбовців (ст.311 проекту змін до Закону про держслужбу). З особою, яка призначається на посаду державної служби може бути укладено контракт про проходження державної служби відповідно до порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національного агентства з питань державної служби. При чому рішення про віднесення посади державної служби до посад, призначення на які здійснюється з укладанням контракту про проходження державної служби, приймається суб’єктом призначення або керівником державної служби до проведення конкурсу.

     Строк дії контракту не може становити менше одного та більше п’яти років. Він може бути продовжений за угодою сторін на той самий строк за умови належного виконання контракту державним службовцем. Введення контрактів для державних службовців суперечить низці міжнародних документів, зокрема директиві ЄС 1999/70/ЄС (пріоритет стабільних відносин) та Конвенції Міжнародної організації праці №158 (неможливість припинення трудових відносин без обгрунтування). Також короткострокові контракти матимуть вкрай негативний вплив в плані мотивування особи викривати корупцію - якщо держслужбовець буде “на гачку” короткострокового контракту і усвідомлювати, що наступного року йому можуть не продовжити контракт на цілком законних умовах, це зведе нанівець будь-які спроби формування в Україні культури викриття корупції в державному секторі та ефективної протидії їй.

     Крім того, законопроектом вводиться наступна норма: “сторони зобов’язані забезпечувати конфіденційність умов контракту про проходження державної служби.” Тобто умови оплати праці, режим своєї роботи тощо не можна буде розголосити. Дана норма закладає підвалини до непрозорості нарахування заробітних плат та встановлення інших умов праці держслужбовців та містить потенційні корупційні ризики.

      Законопроект передбачає й інші зміні, зокрема зменшення строку попередження про зміну істотних умов праці (ст.43 проекту змін) – з 60 днів до 30 днів; збільшення строку випробування (ст.35 проекту). Якщо зараз в Законі про державну службу передбачено випробування до 6 місяців, то пропонується встановити від 3 до 6 місяців. Тобто, мінімальний строк випробування збільшується і стає 3 місяці.

      Законопроектом суттєво змінюється процедура припинення трудового договору (ст.87 проекту змін до Закону про держслужбу). Збільшується кількість підстав для звільнення, наприклад, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців. Якщо зараз Кодекс законів про працю зобов’язує роботодавця запропонувати іншу посаду в такому випадку, то в проекті закону  про переведення на іншу посаду відповідно до кваліфікацій навіть не йде мова. 

      Крім того, якщо наразі процедура вивільнення визначається повністю КЗпП, то пропонується, щоб суб’єкт призначення приймав рішення про припинення державної служби у 5-денний строк з дня настання або встановлення відповідної обставини для звільнення. Також передбачається можливість звільнення держслужбовців у період їх тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці (ч.5 ст.87 проекту змін до Закону про держслужбу). 

     Проектом скасовуються і ряд надбавок для держслужбовців, як-от: за ранг державного службовця, виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього держслужбовця, виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.

     Необхідність реформування державної служби не ставиться під питання, втім, даний законопроект в разі його прийняття суттєво звузить права державних службовців в Україні, що суперечить конституційному принципу, який встановлює, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Більше того - в разі ухвалення даного законопроекту створюється негативний прецедент, - в подальшому подібні законопроекти можуть бути ухвалені і щодо працівників інших галузей. 

Автори: Інна Кудінська, Георгій Сандул,

ГО "Трудові ініціативи"

http://trudovi.org/show-news/Trudovi-prava/NEtrudov%D1%96-prava-dlya-derzhsluzhbovcz%D1%96v

 

Закон України « Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» підписано: чи змінилися трудові права державних службовців – членів профспілки….

           19 вересня 2019 року Верховна Рада України  підтримала в другому читанні і в цілому законопроект (№ 1066) про перезавантаження владиЗа відповідний закон проголосували 228 народних депутатів на пленарному засіданні парламенту.

               Позиція Профспілки працівників державних установ України протягом всього часу залишалась та залишається незмінною в тому, що підхід до удосконалення законодавства у сфері державної служби має бути доцільним і виправданим, без звуження чи порушення трудових прав працівників. Не можна говорити про реформування свідомо звужуючи трудові права людей, які мають професійно та відповідально втілювати ці реформи в життя!

          Зазначений законопроект, на жаль, не проходив попередніх консультацій та обговорень з громадськістю, зокрема з профспілковою стороною. Незважаючи на це, Профспілка працівників державних установ України в оперативному режимі опрацювала доступний текст законопроекту і, під час його обговорення на двох засіданнях підкомітету та двох засіданнях комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, висловила та представила свої письмові пропозиції щодо нових змін до Закону України «Про державну службу»(далі – Закон). Окрім цього, всім народним депутатам були направлені персональні звернення щодо врахування пропозицій Профспілки під час прийняття законопроекту №1066.

          До розгляду законопроекту Верховною Радою України у другому читанні було підготовлено порівняльну таблицю, яка містила 243 поправки і пропозиції, що надійшли від 30 суб’єктів права законодавчої ініціативи, в т.ч. і з врахуванням пропозицій Профспілки, з яких більш як 100  враховано.

         Народні обранці зініціювали ряд нових підходів у питаннях конкурсного добору на посади державної служби, у питаннях оцінювання та зміни істотних умов праці. Попри намагання внесення змін до цього закону, інколи вкрай радикальних, в бік погіршення соціально-економічних інтересів та трудових прав державних службовців, Профспілці працівників державних установ України вдалося переконати членів Комітету в необхідності залишення у законі окремих норм, які планувались вилучити із Закону, зокрема щодо поширення Кодексу законів про працю, щодо встановленого розміру посадового окладу на найнижчій посаді категорії «В».

            За результатами другого читання було залишено в діючій редакції  частину 3 статті 5 Закону, а саме   положення про те, що «дія  норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом». Таким чином, в регулюванні  праці державних службовців не з’явилась величезна прогалина в питаннях оформлення трудових відносин у письмовій формі, можливості реалізації переважного права на залишення на роботі, питаннях часу відпочинку, оплати праці (у новому законопроекті не встановлено, як здійснюється оплата роботи у надурочний час, святкові на неробочі дні, нічний час, не визначені строки виплати заробітної плати тощо), гарантій та компенсацій та інших питань, гарантованих діючим трудовим законодавством. Не залишились поза межами правового регулювання і питання колективно-договірного регулювання та охорони праці.

               Підтримуючи необхідність встановлення справедливого механізму розподілу доходів, раціонального та ефективного використання державних коштів, Профспілка відстоювала і відстоює позицію, що загалом політика оплати праці має базуватися на системних (а не одноразових вибірково-точкових) принципах і стандартах, і, що необхідно розробити й запровадити в країні систему оплати праці, яка б відповідала європейським стандартам. Тому, залишення законодавчо  встановленого   мінімального  розміру  посадового окладу для посад категорії «В» на рівні не менш як два прожиткових мінімуми для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, дає можливість продовжити нашу роботу щодо наближення заробітної плати на всіх посадах державної служби до рівня конкурентоспроможних на ринку праці.

            Разом з тим, Профспілка працівників державних установ України наголошує, що окремі норми прийнятого закону звужують трудові права держслужбовців. Таку ж позицію висловлено Головним науково-експертним управлінням та Головним юридичним управлінням Верховної Рад України, а також низка провідних юристів правозахисних організацій (у тому числі, і з досвідом роботи у вирішенні міжнародних конфліктів у сфері трудового права).

            Слід зазначити, що ряд норм Закону  порушують ключові конвенції Міжнародної Організації Праці, а також суперечать положенням про дотримання прав людини, закладених в Угоді про асоціацію України та ЄС.

          Викликають занепокоєння, такі положення Закону як: застосування строкових контрактів для державних службовців. Так, ведення контрактів для державних службовців суперечить низці міжнародних документів, зокрема директиві ЄС 1999/70/ЄС (пріоритет стабільних відносин). На нашу думку є незрозумілою норма, яка передбачає, що сторони зобов’язуються забезпечувати конфіденційність умов контракту про проходження державної служби. Тобто умови оплати праці, режим своєї роботи тощо не можна буде розголошувати. Дана норма закладає підвалини до непрозорості нарахування заробітних плат та встановлення інших умов праці держслужбовців та містить потенційні корупційні ризики. Крім того, законопроект передбачає зменшення строку попередження про зміну істотних умов праці до 30 днів (наразі встановлено 60 днів).

        Профспілка працівників державних установ України погоджується з необхідністю продовження реформування державної служби, але без утисків трудових прав державних службовців, як працюючих, так і громадян України, яким Конституцією гарантовано при розробці нового законодавства збереження, а не звуження, наявного обсягу прав та свобод громадян.

     Профспілка працівників державних установ України поінформувала міжнародну профспілкову спільноту, щодо ситуації що склалась із Законом, а також готує відповідне звернення до Міжнародної організації праці.

      Ми і надалі продовжуємо роботу по моніторингу стану дотримання трудових прав державних службовців та працівників органів державної влади, з метою подальшого відстоювання їх трудових прав та соціально-економічних інтересів, застосовуючи для цього всі законодавчі механізми.

Юрій Піжук, Голова Професійної спілки

працівників державних установ України