A A A K K K
для людей із порушенням зору
Уманська районна рада
Черкаська область

Новини профспілки

      

 

 

         

 

 

 

                               Право пенсіонерів державної служби на перерахунок пенсій

16 березня 2021 року відбулась акція щодо неконституційної норми законів про державну службу, якою забрано право пенсіонерів державної служби на перерахунок пенсій!

           Акцію проведено  під час пленарного засідання Великої палати Конституційного Суду України щодо продовження розгляду справи за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) статті 90, підпункту 1 пункту 2 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення“ Закону України „Про державну службу“ від 10 грудня 2015 року № 889-VIIІ, частини сьомої статті 21 Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування“ (закрита частина пленарного засідання).

Довідково: Питання пенсійного забезпечення колишніх державних службовців, які вийшли на пенсію до 01.05.2016 року та пенсії яких призначені відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, є одним із вразливих питань забезпечення соціальної справедливості.

         Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889, згідно з пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень, надав право виходу на пенсію за Законом 1993 року категорію державних службовців, які на день набрання чинності займали посади державної служби та мали не менше 10 років стажу на посадах, або мали не менше як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців.

       Водночас, є несправедливим та дискримінаційним підхід стосовно тих державних службовців, яким пенсія була призначена за нормами статті 37 Закону 1993 року. Ці пенсіонери позбавлені права на перерахунок та індексацію призначених пенсій.

          Зазначеній категорії державних службовців не підвищували заробітну плату з 2008 до 2016 року. Переважно – це люди, що тривалий час працювали в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, при цьому, отримуючи мізерну заробітну плату (1,5 – 3,0 тис. гривень). З їх заробітної плати утримувався майже вдвічі більший (6,1%), від загального (3,6%), розмір єдиного соціального внеску. Водночас держава гарантувала вищий, у порівнянні з іншими категоріями пенсіонерів, розмір визначення пенсій (90 – 70 відсотків від заробітної плати) та можливість подальшого її перерахунку у разі підвищення заробітної плати державним службовцям.

       Через зміни законодавства зазначена категорія пенсіонерів втратила право на перерахунок пенсії, отримуючи пенсію у суттєво меншому розмірі від тих державних службовців, яким пенсію призначено після 1 травня 2016 року.

Рішення буде оприлюднене на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України.

Профспілкова спільнота сподівається на справедливе рішення Суду у цій справі.

Профспілка працівників

державних установ України

       

Уряд виділив 879 млн грн на виплати працівникам

реорганізованих РДА

Уряд перерозподілив 879 млн грн, передбачених у державному бюджеті для забезпечення окремих видатків, пов’язаних з ліквідацією районів, повідомляє Міністерство фінансів.

Відповідне розпорядження Кабінет Міністрів прийняв 26 січня.

Розподіл здійснювався за єдиними підходами з урахуванням середньомісячної заробітної плати для райдержадміністрацій, врахованої на 2021 рік, та кількісних показників, наданих облдержадміністраціям за встановленими постановою Уряду формами.

Йдеться про кількість попереджених про вивільнення працівників, яким необхідно виплатити вихідну допомогу та які отримають грошову компенсацію за невикористані відпустки.

Передані обласним державним адміністраціям кошти спрямовані на виплату працівникам районних державних адміністрацій, що реорганізуються:

  • заробітної плати, що складається з посадового окладу, надбавки за ранг і вислугу років;
  • вихідної допомоги;
  • грошової компенсації за невикористані відпустки працівникам, які вивільняються.

https://decentralization.gov.ua/news/1318

 

 

              ПОЗИЦІЯ ПРОФСПІЛКИ:

          Профспілка працівників державних установ України після розгляду проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» звернулась до Прем’єр-міністра України, комітетів Верховної ради України та до усіх народних депутатів України, висловивши глибоку стурбовавність щодо  збалансування бюджетних показників для виконання основних завдань державного бюджету на 2021 рік за рахунок державних службовців, зокрема замороження розрахункової одиниці для визначення розміру посадового окладу для них на рівні 2020 року.

         Так, законопроєктом пропонується у 2021 році для всіх категорій працівників державних органів «заморозити» розміри та умови оплати їх праці та залишити на їх на рівні, що діяли на 1 вересня 2020 року (ст. 28 законопроєкту).

         Така пропозиція порушує принципи рівності усіх перед законом та соціальної справедливості. При цьому, не береться до уваги, що наслідком цього рішення буде зниження рівня життя та соціальної захищеності, оскільки для більшості працівників державних органів, саме заробітна плата є основним і єдиним джерелом існування. Більш того це відбувається на фоні знецінення доходів внаслідок цінової інфляції.

         Позиція Профспілки полягає в тому, що посадовий оклад державного службовця має бути основою конкурентної заробітної плати, а тому він, на найнижчій посаді у державних органах районного рівня, має становити не менше розміру середньої заробітної плати по Україні.

        Тому, Профспілка рішуче вимагає наступне!!! Враховуючи гостроту порушеного питання та його прямий вплив на ефективність впровадження державними службовцями започаткованих в країні реформ, вирішити питання щодо забезпечення у проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» формування видатків на оплату праці у державних органах, виходячи з мінімального посадового окладу державного службовця у розмірі не менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлюється законопроєктом на 1 січня 2021 року в сумі 2270 грн.

       Звертаємось до виборних органів Профспілки усіх рівнів, усіх спілчан  – не залишитись осторонь цього питання, висловивши свою незгоду народним депутатам, які представляють їх інтереси у Верховній Раді України, з таким підходом до питання формування бюджету. Будьмо солідарні в своїх діях!

Будьмо солідарні в своїх діях!

Професійна спілка

працівників державних

установ України

http://www.ppdu-ua.org/novyny/362-ne-dopustiti-zamorozhennya-zarobitnoji-plati-derzhavnikh-sluzhbovtsiv.html?fbclid=IwAR0Ej0rxrvcrlmTuwMTcE0k9DPdLpXulF8JEIZvaDMW

                                                                    **************

            29 вересня відбулося перше засідання оновленого складу президії обласного комітету профспілки працівників державних установ.

           В рамках заходу члени президії розглянули лист та підтримали позицію Професійної спілки працівників державних установ України щодо незгоди із запланованим «замороженням» розрахункової одиниці для визначення мінімального посадового окладу на посаді державної служби на рівні 1 вересня 2020 року, що передбачено проєктом Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік», та дали доручення виконавчому апарату обкому профспілки підготувати на направити листи до Прем’єр-Міністра України, комітетів Верховної Ради України та народних депутатів України від Черкаської області щодо недопущення «заморожування» заробітної плати державних службовців у 2021 році, вимоги забезпечення виконання Закону України «Про державну службу» і закладення в проєкт Державного бюджету України на 2021 рік видатки на оплату праці у державних органах, виходячи з мінімального посадового окладу державного службовця у розмірі не менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня 2021 року.

          Крім того рекомендовано виборним органам первинних та територіальних організацій підтримати позицію Профспілки.

     Також, членами президії розглянуто питання щодо дій виборних органів обласної організації профспілки по захисту прав працівників місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування під час проведення адміністративно-територіальної реформи. Зокрема, прийнято рішення щодо організації та проведення навчальних заходів із профспілковим активом області з питань забезпечення дотримання прав працівників під час реорганізацій (ліквідацій) місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів та органів місцевого самоврядування, посилення громадського контролю за дотримання трудового законодавства, організації роботи громадських юридичних консультацій тощо.

          Також, члени президії внесли зміни до штатного розпису виконавчого апарату обкому, скоротивши вакантні посади заступника голови обкому та водія транспортного засобу, підвели підсумки оздоровлення членів профспілки влітку 2020 року і підсумки та проведення обласної Спартакіади державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування 2020 року.

 

        

 Обрано нового голову Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ 

Василя Васильовича Олійника

   

         20 серпня 2020 року в м. Черкаси  відбулася XXIV звітно-виборна конференція Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ. Участь у конференції взяли 52 делегати від міських та районних організації профспілки і первинних профспілкових організацій міста Черкаси, а також голова Профспілки працівників державних установ України Юрій Піжук, голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко, Директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко, начальник управління Держпраці в Черкаській області Олена Лазарєва, директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко та інші. 

            Від Уманської районної  організації профспілки  участь у конференції взяли  чотири делегати  на чолі з головою районної організації Людмилою Мартинюк.

          Голова  обласної організації Катерина Луківна Кучугурна  прозвітувала  про роботу обласного комітету за період 2015-2020 років. Детально із звітом можна ознайомитися на сайті http://www.ppdu.ck.ua/news/( «Про звіт щодо проведеної роботи Черкаського обкому профспілки працівників державних установ у звітний період (червень 2015 р. – серпень 2020 р.)»). та на шпальтах газети «Профспілковий вісник». В обговорені  звіту виступили делегати, які були oднocтaйнi у задовільній oцiнцi poбoти обласної організації Пpoфcпiлки. Також виступаючі  висловлювалися проти антинародних, антиконституційних законопроектів, що порушують права як профспілок, так і  працюючих, проти недофінансування оплати праці держслужбовців в райдержадміністраціях. Представники профспілчан  висловлювали переконання в тому, що необхідно піднімати престиж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, шукати шляхи зміцнення профспілкової єдності, підвищення мотивації профспілкового членства  через конструктивні, спільні, злагоджені дії всіх організаційних ланок Профспілки. Також відповідно до порядку денного  було визначено пріоритети роботи  профспілки на наступні 5 років.

    Зважаючи на те, що  п’ятирічний термін повноважень   голови обласної організації  закінчився та у зв’язку зі станом здоров’я, Катерина Луківна  внесла пропозицію обрати головою Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ Василя Олійника. Дану пропозицію одноголосно підтримали делегати конференції. Тож Черкаську обласну організацію  профспілки працівників державних установ очолив  Василь Васильович Олійник.           Бажаємо Василю Васильовичу  успіхів у нелегкій справі відстоювання прав наших профспілчан.

        Також, під час звітно-виборної конференції голова Профспілки Юрій Піжук презентував проєкт програми дій профспілки на 2020-2025 роки та окреслив пріоритети та перспективи роботи Профспілки.

 

 

 

 

 

 

Шановні державні службовці Черкащини!

Прийміть найщиріші вітання з Днем державної служби!

  На державних службовців покладено відповідальне завдання – забезпечувати практичне виконання в державних органах функцій і завдань держави.

   Люди, які обирають державну службу, заслуговують на глибоку повагу, адже на їхніх плечах нелегка ноша відповідальності за добробут та майбутнє нашого народу. Кожен з них формує ефективну систему державного управління, яка має бути мобільною, гнучкою, реагувати на запити сучасного суспільства.

     Тож, нехай ваші дії будуть мудрими, а щоденна робота викликає повагу та довіру громадян. Бажаю, щоб кожен день вашого життя був щасливим і радісним, родинного затишку та тепла.

Із повагою

Голова Черкаської обласної організації

профспілки працівників державних установ   

                                      Катерина КУЧУГУРНА

 

Шановні державні службовці та ветерани державної служби!

  Дорогі колеги !

              В усі часи було почесним обов’язком  вірно, чесно і шляхетно служити своєму народові та державі в ім’я її добробуту та процвітання.

             У цей день хочу побажати Вам і надалі мати заслужену шану і вдячність від людей, бути сповненими оптимізму та любові, які допомагатимуть у виконанні почесного і відповідального професійного обов’язку перед нашою країною!

                 З особливим теплом хочеться подякувати за сумлінну  та наполегливу  працю ветеранам, які своє життя присвятили державній службі.

                Бажаю Вам і Вашим родинам світлих життєвих обріїв, добра та щастя, міцного здоров’я.

 

Голова районної організації профспілки

працівників державних установ                         Л.Мартинюк

 

Обком профспілки звернувся до НАДС з вимогою відкликати лист від 26.12.2019

№ 9838/13-18, відповідно до якого під час звільнення у зв'язку з ліквідацією державного органу державний службовець не має права на вихідну допомогу.
Вважаємо даний лист некомпетентним та непрофесійним.
Водночас, закликаємо державні органи не звертати на нього уваги.

 

Обком звернувся до Президента та Уряду

щодо належного фінансування РДА

Відповідно до рішення пленуму Черкаського обкому профспілки працівників державних установ від 21.01.2020 № Пл-VI-3 направлено листи до Президента України, Прем’єр-міністра України та голови Черкаської облдержадміністрації щодо сприяння у забезпеченні належного фінансування діяльності районних державних адміністрацій Черкаської області.
Так, на сьогоднішній день в трудових колективах райдержадміністрацій спостерігається вкрай незадовільна психологічно-емоційна ситуація, пов’язана із масовими вивільненнями працівників, різким зростанням навантаження на кожного працівника та невизначеністю щодо подальшої діяльності місцевих державних адміністрацій.
Разом із тим, негативну атмосферу в колективах посилює також той факт, що на 2020 рік на діяльність районних державних адміністрацій області виділено близько 70% коштів від фактичної мінімальної потреби.
На сьогодні існує реальна загроза надання працівникам районних державних адміністрацій відпусток без збереження заробітної плати, відсутня можливість отримання працівниками щорічних відпусток та грошових допомог до них, а про встановлення будь-яких премій та додаткових доплат взагалі мова не йде.
Проте, працівники райдержадміністрацій – це категорія державних службовців, яка найбільше наближена до населення, саме вони забезпечують щоденні прийоми громадян та надання їм послуг, передбачених Законом України «Про місцеві державні адміністрації».
Переконані, що недофінансування діяльності райдержадміністрацій призведе до вкрай негативних наслідків, зокрема, до неможливості виконання райдержадміністраціями покладених на них функцій та завдань, неспроможності надання райдержадміністраціями якісних послуг та, як наслідок, зневіри і розчарування громадян у владних інститутах держави.
Працівники райдержадміністрацій, як і решта державних службовців, мають суттєві обмеження в частині роботи за сумісництвом, зокрема, відповідно до пункту 1 частини першої статті 25 Закону України «Про запобігання корупції» їм заборонено займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Більше того, державні службовці районних державних адміністрацій мають найменші посадові оклади. Наприклад спеціаліст має посадовий оклад у розмірі 4204 грн. (з урахуванням підвищення посадового окладу з 01.01.2020). І, навіть, за умови наявності інших, передбачених Законом України «Про державну службу», обов’язкових складових заробітних плат, розмір заробітної плати такого державного службовця не завжди дотягує до встановленого законом розміру мінімальної заробітної плати.
Проте, виділене фінансування не дозволяє виплачувати цим державним службовцям і цих невисоких заробітних плат.
А ці люди – патріоти держави, які йшли на державну службу заради високої та відповідальної місії – служіння Українському народові. І велика частина із них віддала цій меті більшу частину свого життя.
Вони не мають будь-яких статків, заощаджень, або інших джерел для існування, проте, мають свої родини. І їм важко усвідомити, як наша держава може говорити про те, що вона є соціальною державою, коли одна частина високопосадовців отримує заробітну плату із державного бюджету із 100-200 відсотковими преміями, а іншій частині не виділяють коштів навіть на обов’язкові складові заробітної плати.
Саме тому обком профспілки звернувся до вищих посадових осіб держави із проханням надати можливість людям працювати та отримувати за це заробітну плату, а громадянам – отримувати послуги районних державних адміністрацій.
Крім того, направлено клопотання до Центрального комітету Профспілки щодо клопотання перед керівництвом держави у вирішенні даного питання.

 

 

Черкаський обком профспілки працівників державних установ визначив переможців обласного конкурсу «Колективний договір, ефективність роботи - основа захисту трудових прав працюючих» та нагородив Дипломами найсумлінніші підприємства, установи, організації.

Так, нагороджено пам’ятним Дипломом обкому профспілки та грошовою винагородою в розмірі 300 гривень Уманську районну державну адміністрацію ( голова райдержадміністрації Євгеній Данченко, голова профкому Ольга Пастушенко).

Також Почесною грамотою обласної організації профспілки працівників державних установ та грошовою винагородою за вагомий особистий внесок у розвиток соціального діалогу, активну роботу щодо захисту трудових та соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, участь у огляді – конкурсі на кращий колективний договір нагороджено голову Уманської районної державної адміністрації Євгенія Данченка, голову профкому Уманської районної державної адміністрації Ольгу Пастушенко.

(«Профспілковий вісник» №3 /2018)

 

 

Укладено Регіональну угоду між Уманською районною державною адміністрацією, районною радою і районною організацією профспілки працівників державних установ на 2018-2020 роки.

З метою регулювання соціально-трудових відносин, посилення соціального захисту працівників державних установ та органів місцевого самоврядування 12 березня 2018 року укладено Регіональну угоду між Уманською районною державною адміністрацією, районною радою і районною організацією профспілки працівників державних установ на 2018-2020 роки.

Угода включає зобов'язання сторін щодо створення умов для підвищення ефективності роботи, реалізації на цій основі професійних, трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників державних установ та органів місцевого самоврядування.

Положення угоди поширюється на всіх працівників державних установ та органів місцевого самоврядування району, підприємств та організацій, які стоять на обліку в районній організації профспілки працівників державних установ та сплачують профспілкові внески, окремі положення угоди поширюються на пенсіонерів та інвалідів праці, які звільнилися, але не втратили зв'язок з організаціями та установами та беруть участь у громадському житті установ та організацій, на працівників, з якими розірвано трудовий договір з ініціативи адміністрації (за скороченням штату або у зв'язку з реорганізацією установи), до часу їх працевлаштування.

Урядом схвалено проект Указу Президента України

„Про День професійних спілок України"

Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу президії Федерації професійних спілок України щодо встановлення в Україні Дня професійних спілок України, який відзначатиметься щорічно у другу неділю жовтня.

Підписання Президентом України відповідного Указу сприятиме визнанню важливої ролі професійних спілок та їхніх об’єднань у формуванні громадянського суспільства.

Питання про встановлення і відзначення в Україні Дня професійних спілок України було порушено представниками профспілок та їхніх організацій на Міжнародній науково-практичній конференції 09.11.2017 „Історія зародження і розвиток профспілкового руху в Україні” з нагоди відзначення 200-річчя з дня створення у листопаді 1817 року в м. Львові першої профспілкової організації на українських землях.

За підсумками роботи конференції учасники схвалили резолюцію, згідно з якою рекомендовано виборним органам та керівництву Федерації профспілок України звернутися до органів державної влади щодо встановлення і відзначення в Україні Дня професійних спілок України.

З метою визнання важливої ролі профспілкових організацій та їхніх об’єднань у формуванні громадянського суспільства, Мінсоцполітики розробило проект Указу Президента України „Про День професійних спілок України”, яким пропонується установити в Україні День професійних спілок України, який відзначати щорічно у другу неділю жовтня.

Реалізація зазначеного акта не потребуватиме ні додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів, ні встановлення додаткового вихідного дня.

 

У КОМІТЕТІ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ РОЗГЛЯНУТО ЗВЕРНЕННЯ ПРОФСПІЛКИ ЩОДО ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЙ ДЕРЖАВНИМ СЛУЖБОВЦЯМ, ЯКІ ВИЙШЛИ НА ЗАСЛУЖЕНИЙ ВІДПОЧИНОК ДО 1.05. 2016 РОКУ

21.05.2018

У Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення розглянуто звернення Професійної спілки працівників державних установ України щодо пенсійного забезпечення, зокрема законодавчого врегулювання питання відновлення перерахунку пенсій державним службовцям, які вийшли на заслужений відпочинок до 1 травня 2016 року. Про це йдеться у листі Комітету на адресу Профспілки.

За пропозицією Комітету законопроект за реєстр. № 7406 (щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, журналістам, працівникам органів місцевого самоврядування та іншим), поданого народним депутатом України Міщенком С. Г., включено до порядку денного восьмої сесії Верховної Ради України восьмого скликання.

Комітет рекомендував Верховній Раді України зазначений законопроект за наслідками розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Наразі законопроект № 7406 очікує розгляду Верховною Радою України.

Остаточно з приводу цього законопроекту народні депутати України будуть визначатися під час його розгляду у сесійній залі.

Також, у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про державну службу» (реєстр. № 8262 від 11.04.2018 року), поданий народним депутатом України Литвином В. М. Зазначеним проектом також пропонується врегулювати питання щодо перерахунку вже призначених пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу».

Головним Комітетом Верховної Ради України з опрацювання законопроекту за реєстр. № 8262 визначено Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.

Профспілка підтримала народних депутатів України Сергія Капліна, Сергія Міщенка та Юрія Одарченка, які зареєстрували в Конституційному Суді України подання щодо неконституційності неперерахунку пенсій державним службовцям, які вийшли на заслужений відпочинок до 2016 року.

(Із офіційного веб-сайту http://ppdu-ua.org/ukr/news/7559)

 

Нову сторінку спільної та солідарної роботи Профспілки працівників державних установ України та Профспілки державних службовців Швеції розпочато!

В квітні 2018 року у місті Києві проходив установчий семінар з профспілкового органайзингу та організації навчання членів Профспілки в рамках наступного етапу реалізації спільного проекту між Профспілкою працівників державних установ України та Профспілкою державних службовців Швеції Fackförbundet ST.

Участь у першому установчому семінарі брали голови Чернігівської, Івано-Франківської, Херсонської, Черкаської та Луганської обласних організацій Профспілки, тренери тренерської мережі. Черкащину у семінарі представляла група слухачів на чолі з заступником голови Черкаського обкому профспілки Василем Олійником.

У продовження реалізації спільного проекту, за підтримки Підприємства «Навчально - методичний центр» Федерації профспілкових організацій Чернігівської області" 6-8 червня поточного року у місті Чернігів відбувся семінар- тренінг «Розвиток державного сектору в Україні», участь у якому взяла голова профспілкового комітету Уманської районної державної адміністрації Ольга Пастушенко.

Учасникам семінару було презентовано модулі «Історія профспілкового руху», «Правовий захист членів профспілки. Охорона праці», «Організаційна робота», «Фінансова робота», «Соціальний діалог», під час ознайомлення з якими профорганізатори мали можливість більш детально пізнати основи трудового законодавства, громадського контролю за дотриманням законодавства про працю, як організувати роботу в первинних профспілкових організаціях по прийняттю колективного договору, тощо. А у вільний час учасники семінару ознайомилися з багатою історією міста Чернігів, відвідавши Катерининську церкву, вал «Дитинець», сквер Попудренко, парк Б.Хмельницького.

 

 

Відбувся ІУ пленум Черкаського обкому профспілки

працівників державних установ

 

14 червня поточного року відбувся ІУ пленум Черкаського обкому профспілки працівників державних установ. На обговорення учасникам пленуму було винесено три питання: про зміни в складі обкому профспілки; про роботу виборних органів обласної організації профспілки по соціально - економічному і правовому захисту членів профспілки в умовах проведення структурних реформ в Україні; про виконання профспілкового бюджету обласної організації профспілки за 2017 рік т затвердження нового на 2018 рік.

На початку засідання слово взяла голова обкому профспілки Катерина Кучугурна. Катерина Луківна наголосила на важливості консолідації спільних зусиль щодо захисту трудових та соціально-економічних прав працівників, зазначивши, що в умовах сьогодення це є головним завданням, яке стоїть перед Профспілками.

Заступник голови обкому профспілки Василь Олійник, доповідаючи про виконання Програми дій обласної організації щодо соціально - економічного і правового захисту членів профспілки, відстоювання конституційних прав членів профспілки на працю, її гідну оплату, охорону здоров’я тощо зазначив, що актуальним залишається питання покращення якості колдоговорів. Також під час надання методично - консультативної допомоги працівниками виконавчого апарату обкому профспілки майже завжди встановлюються факти порушення трудових прав працівників: під час надання відпусток, притягнення працівників до дисциплінарної відповідальності, попередження про зміни істотних умов праці або наступне вивільнення, обчислення стажу, преміювання. Ці та інші порушення допускаються, незважаючи на те, що законодавством України та колективними договорами профспілковим органам надано конкретні повноваження щодо здійснення контролю за виконанням роботодавцем вимог нормативно - правових актів під час вчинення відповідних дій. Тому, необхідно щоб був громадський контроль за дотриманням законодавства і запрацювали громадські інспектори. Також Василь Васильович зазначив, що актуальним залишається питання щодо передбачення та перерахування коштів первинним профспілковим організаціям бюджетної сфери в розмірах не менше ніж 0,3 відсотка фонду оплати праці на культурно - масову, фізкультурну і оздоровчу роботу, коштів на заходи щодо охорони праці, як це передбачено чинним законодавством. Заступник голови обкому інформував про обсяг робіт виборними органами профспілки щодо відновлення порушених прав на перерахунок пенсії пенсіонерам державної служби та органів місцевого самоврядування, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в старій редакції. І на завершення своєї доповіді Василь Олійник наголосив на виконанні членами Профспілки вимог Статуту.

В обговорені виступили голова Золотоніського міськрайонного комітету профспілки Сергій Стрижак, голова профкому управління поліції охорони в області Алла Білова, профорганізатор обласної газети «Черкаський край» Наталія Віргуш, голова Лисянського райкому профспілки Володимир Жмурко, голова профкому КП «Управління по експлуатації Будинку рад і об’єктів обласної комунальної власності» Ганна Горошнюк, голова профкому Позашкільного навчального закладу «Багатопрофільний молодіжний центр» Черкаської міської ради Людмила Теплюк та голова Смілянського райкому профспілки Ніна Дем’яненко.

Головний бухгалтер обкому профспілки Ірина Свергунова доповіла присутнім про виконання профспілкового бюджету обласної організації за 2017 рік та окреслила завдання на 2018 рік, наголосивши при цьому на необхідності вимогливо ставитися до витрачання коштів тільки згідно Статуту та в межах затверджених кошторисів.

Також на пленумі голова обкому профспілки Катерина Кучугурна вручила нагороди переможцям та лауреатам обласного та Всеукраїнського галузевих конкурсів на кращий колективний договір та відзнаки профспілковим активістам, які досягнули найкращих результатів у сфері ведення соціального діалогу та захисту трудових та соціально-економічних прав працівників.

Як уже повідомлялося, нагороджено пам’ятним Дипломом обкому профспілки та грошовою винагородою в розмірі 300 гривень Уманську районну державну адміністрацію. Також Почесною грамотою обласної організації профспілки працівників державних установ та грошовою винагородою за вагомий особистий внесок у розвиток соціального діалогу, активну роботу щодо захисту трудових та соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, участь у огляді – конкурсі на кращий колективний договір нагороджено голову Уманської районної державної адміністрації Євгенія Данченка, голову профкому Уманської районної державної адміністрації Ольгу Пастушенко.

 

Про перерахунок пенсій державним службовцям.

(газета "Уманська зоря "№40 від 28.09.2018 року)

Ця стаття приверне до себе увагу пенсіонерів – колишніх державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування, особливо тих, які вийшли на пенсію до прийняття Закону України від 10.12.2015 року №889-УІІ «Про державну службу» та Закону України від 02.03.2015 №213-ІІІ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», які свого часу добросовісно виконували повсякденну роботу у великому державному механізмі. Маючи 20, а той понад 30 років стажу на державній службі та в органах місцевого самоврядування, маючи мізерні заробітні плати та обмеження законом в можливостях додаткового заробітку, вони на сьогодні отримують в середньому 1600-2000 грн. пенсії та залишилися поза увагою держави щодо її перерахунку. Мені можуть заперечити з цього приводу сотні тисяч пенсіонерів, які також мають і стаж роботи, і також вимушені жити на мізерні гроші, та свого часу із заробітної плати держслужбовця утримувався майже вдвічі більший (6,1%), від загального (3,6%), розмір єдиного соціального внеску. Водночас держава гарантувала вищий, у порівнянні з іншими категоріями пенсіонерів, розмір визначення пенсій (90 – 70 відсотків від заробітної плати), а також подальший її перерахунок у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, (зазначу, яку з 2008 до 2016 року не підвищували). З прийняттям нового Закону 2015 року «Про державну службу», після довготривалих розглядів та розрахунків заробітну плату працюючим держслужбовцям дещо підвищили, а от перед пенсіонерами з числа колишніх службовців держава в неконституційний спосіб відмовилася від своїх зобов’язань.

Стаття 58 Конституції України визначає один із найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права: закони та інші нормативно –правові акти не мають зворотної дії в часі. Так як Конституція України має найвищу юридичну силу то і закони, інші нормативно - правові акти, прийняті на основі Конституції України, повинні їй відповідати, тобто, стаття 37-1 Закону України від 16.01.2003 №432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», що «…у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій» мала б бути прийнята до уваги та виконуватися, однак..
З метою прискорення вирішення цього питання, ЦК Профспілки працівників державних установ звернувся листом до Голови Верховної Ради України щодо перерахунку пенсій та підтримав подання 51 народного депутата України до Конституційного суду України з приводу зазначеного питання.

Також 19 липня поточного року, з метою обговорення проблемних питань перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України 1993 року « Про державну службу», Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення провів робочу зустріч за участі народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, Пенсійного фонду України, Профспілок, засобів масової інформації, на якій представники Мінсоцполітики інформували, що фахівцями міністерства розпочато роботу над змінами до чинного законодавства щодо збільшення розміру пенсій, в тому числі враховуючи сплату більше ніж вдвічі ЄСВ.

Щодо позиції Центрального комітету профспілки працівників державних установ, який першим став «рушійною силою» у відстоюванні прав на справедливу пенсію колишнім держслужбовцям, то і на цій зустрічі представниками Профспілки також було висловлено чітку позицію, крім іншого, провести індексацію заробітної плати державних службовців за період з лютого 2008 по квітень 2016 років (період «замороження) посадових окладів). Після цього здавалося б, що надія є, якби…. В проекті Держбюджету на 2019 рік Міністерство фінансів України запропонувало Уряду ряд заходів для збалансування бюджетних показників, зокрема, замороження фонду оплати праці для державних службовців на рівні 2018 року. Наразі, розмір посадового окладу на найнижчій посаді державної служби (з коефіцієнтом 1,5 розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018) – 2643 грн., що складає лише 71% розміру мінімальної заробітної плати. На що вплинуть такі рекомендації? Звичайно, в першу чергу на сприйняття суті реформи державної служби, ще більший відтік кваліфікованих кадрів, і знову ж таки на розмір майбутніх пенсій уже нині працюючих держслужбовців. То чи ставити на цьому крапку?

Щодо замороження фонду оплати праці для державних службовців

на рівні 2018 року.

ЦК Профспілки направлено листи, індивідуально кожному депутату Верховної Ради України (415 листів), з проханням при розгляді проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" підтримати позицію Профспілки щодо недопущення вирішення питання збалансування показників бюджету за рахунок державних службовців.

« Народному депутату України

Звертаємося до Вас, щоб висловити глибоке занепокоєння стосовно визначених проектом Державного бюджету на 2019 рік показників, зокрема, в частині замороження фонду оплати праці для державних службовців на рівні 2018 року. За інформацією Міністерства фінансів України, це зроблено з метою збалансування бюджетних показників для виконання основних завдань бюджету на 2019 рік.

Впродовж багатьох років, на усіх рівнях соціального діалогу Профспілка відстоює справедливий та достойний рівень оплати праці державних службовців. Профспілкова сторона брала активну участь у розробці нового Закону України «Про державну службу» (далі – Закон) та пов’язувала з його прийняттям, як і більшість державних службовців, подальший поступальний рух у питаннях оплати праці, погодившись на поетапне введення в дію норми Закону щодо розміру посадового окладу на найнижчій посаді державної служби. Трохи більше як за два роки, його розмір, мав би (за нормами Закону) приблизитися до двох мінімальних заробітних плат, що прирівнювалося до середньої заробітної плати в галузях економіки.

Станом на 1 травня 2016 року (набрання чинності Закону) розмір мінімальної заробітної плати складав 1450 грн., а з 01.01.2017 – 3200 грн., з 01.01.2018 – 3723 грн.

Натомість, внесенням змін до Закону в частині розрахункової одиниці посадового окладу державного службовця на найнижчій посаді (з розміру мінімальної заробітної плати – на розмір прожиткового мінімуму), перекреслено основні принципи реформування оплати праці, що закладалися Законом. Адже розмір прожиткового мінімуму на 01.05.2016 складав – 1450 грн., 01.01.2017 – 1600 грн., 01.01.2018 – 1762 грн., що є фактично вдвічі меншим від передбаченого Законом (до внесення змін) розміру мінімального посадового окладу на найнижчій посаді державного службовця.

Насамперед, зміна розрахункової одиниці для розрахунку посадового окладу відобразилась на розмірах посадових окладів державних службовців місцевих державних адміністрацій.

Наразі, розмір посадового окладу на найнижчій посаді державної служби (з коефіцієнтом 1,5 розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018) – 2643 грн., складає лише 71% розміру мінімальної заробітної плати.

Більш того, норма Закону в частині збільшення розміру посадового окладу державного службовця на найнижчій посаді з 1 липня 2018 року – 1,75 прожиткового мінімуму, не виконана. Відтак стає очевидною реальна загроза невиконання статті 51 Закону в цілому, а саме встановлення розміру посадового окладу державного службовця на найнижчій посаді з 01 січня 2019 року не менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

У цьому вбачаємо реальну загрозу реалізації реформи державної служби в цілому і зокрема її складової – оплати праці на державній службі, оскільки навіть її третій етап фінансово не забезпечений. На нашу думку, вирішення питання збалансування бюджету, в більшій мірі, за рахунок державних службовців, мали місце в попередні періоди і як показала практика, позитивного ефекту не було досягнуто, не говорячи про те, що це є несправедливим по відношенню до людей на яких покладено виконання функцій держави.

Враховуючи гостроту порушеного питання та його прямий вплив на ефективність впровадження державними службовцями започаткованих в країні реформ, просимо Вас при розгляді проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» підтримати позицію Профспілки щодо недопущення вирішення питання стосовно збалансування показників бюджету, в більшій мірі, за рахунок державних службовців та сприяти передбаченню в ньому коштів на реалізацію статті 51 Закону, а саме – забезпечення з 01 січня 2019 року розміру мінімального посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення не менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

З повагою

Голова профспілки Ю.М.Піжук

 

Держслужбовцям перерахують страховий стаж

 

Мінсоцполітики розробило новий законопроект, яким удосконалить порядок обчислення пенсії .

На сьогодні розмір пенсії залежить від тривалості страхового стажу та величини заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

Водночас залишається неврегульованим питання обчислення пенсії, коли особа має тривалий страховий стаж (40 років і більше), але отримувала невеликий заробіток, тому розмір її пенсії збільшився лише за рахунок тривалості страхового стажу. Крім того, проблемним залишається питання можливого зниження коефіцієнта заробітку для осіб, які після досягнення пенсійною віку продовжували працювати на роботах із нижчою оплатою праці.

З метою удосконалення порядку обчислення розміру пенсії Мінсоцполітики розробило законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обчислення пенсії, який надійшов на погодження до СПО профспілок. Він передбачає запровадження двоскладової формули обчислення пенсії для визначення розміру пенсії за віком (за наявності не менше ніж 60 календарних місяців страхового стажу до 01.07.2000 та страхового стажу будь-якої тривалості після цієї дати), при якій розмір пенсії буде визначатися окремо за період страхового стажу до 01.07.2000 та після цієї дати;

врахування за вибором особи заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за будь-які 15 повних календарних років (з 1 січня по 31 грудня) страхового стажу на вибір (180 місяців), починаючи з 1 січня 2001 року;

автоматичний перерахунок пенсії особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені на умовах та в порядку, передбаченому Законом України ,,Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-VII, а також тим особам, які працювали на посадах державної служби та інших посадах, які передбачали сплату ЄСВ за підвищеною ставкою, пенсії яким обчислено на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір яких, з урахуванням проведеного перерахунку, буде більшим.

За періоди роботи на посадах державної служби та інших посадах, які передбачали сплату ЄСВ, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за підвищеною ставкою, величина оцінки одного року страхового стажу підвищується на коефіцієнт, що визначається як співвідношення між розміром страхових внесків, сплачених особою та роботодавцем, і загальним розміром страхових внесків, які сплачували застраховані особи та їхні роботодавці, за відповідний період сплати страхових внесків;

удосконалення порядку застосування середньої заробітної плати (доходу) при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням щорічного перерахунку з 1 квітня без додаткового звернення особи.

Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/kadrova-sprava/derzhsluzhbovtsyam-pererahuyut-strahoviy-stazh/?utm_campaign=push_21_11_18&utm_source=sendpulse&utm_medium=push

 

Нові обмеження по оплаті праці на держслужбі у 2019 році

З 1 січня 2019 року набрали чинності норми Закону України «Про державну службу» щодо впорядкування структури оплати праці державних службовців.

По-перше, обмеження розміру премії становить 30%, що дасть змогу посилити роль посадового окладу як основної складової частини заробітної плати.

По-друге, фонд преміювання становить 20% загального фонду посадових окладів за рік, що також зменшує ризики суб’єктивізму.

По-третє, мінімальний розмір посадового окладу спеціаліста районного рівня не може бути менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб (не менше 3524 грн).

Крім того, положеннями Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» передбачено встановлення керівниками додаткових стимулюючих надбавок працівникам до кінця поточного року як більш стабільних виплат у порівнянні з щомісячними преміями.

Таким чином, НАДС у співпраці із заінтересованими органами та соціальними партнерами вжито всіх необхідних заходів щодо реалізації передбачених Законом України «Про державну службу» норм з питань оплати праці державних службовців, а також недопущено їх подальше відтермінування.

Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/derzhavna-sluzhba/novi-obmezhennya-po-oplata-pratsi-na-derzhsluzhbi-u-2019-rotsi/?utm_campaign=push_16_01_19&utm_source=sendpulse&utm_medium=push

 

 

Посадові оклади держслужбовців - 2019

https://www.youtube.com/watch?v=433dCOXc2-w&feature=youtu.be

 

Федерації профспілок Черкаської області

– 65 років

 

24 квітня в Будинку вчителя відбулися урочисті заходи з нагоди відзначення 65-ї річниці створення Федерації профспілок Черкаської області.

Із цією датою профспілковий актив області прийшли привітати голова обласної державної адміністрації Олександр Вельбівець, перший заступник голови обласної ради Валентин Тарасенко, заступник голови Федерації профспілок України Олександр Шубін, голова спілки роботодавців області Борис Райков, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації та територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади в області – соціальні партнери профспілок, а також ветерани профспілки.

У своєму вітальному виступі Олександр Вельбівець наголосив на важливій ролі профспілок у детінізації зайнятості на Черкащині і захисті прав та інтересів працівників, а також висловив впевненість у необхідності подальших спільних дій профспілок, органів державної влади та роботодавців задля забезпечення гідного життя наших громадян.

З цієї урочистої нагоди та з нагоди 65-річчя створення Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ, яку відзначали у лютому поточного року, О. Вельбівець вручив голові обкому профспілки працівників державних установ Катерині Луківні Кучугурній Почесну відзнаку «65 років Черкаській області».

Почесною грамотою ФПУ нагороджено Олійника Василя Васильовича, заступника голови Черкаського обкому профспілки працівників державних установ.

 

21 травня 2019 року відбувся V пленум Черкаського обласного комітету

профспілки працівників державних установ.

На порядок денний було винесено питання :

  • «Про відзначення профспілкових активістів з нагоди 65-річчя утворення Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ та переможців і лауреатів обласного й Всеукраїнського галузевих конкурсів на кращий колективний договір;
  • Про дії виборних органів обласної організації профспілки працівників державних установ в умовах реформування державної служби та органів місцевого самоврядування ;
  • Про виконання профспілкового бюджету обласної організації профспілки за 2018 рік та затвердження нового на 2019 рік.

Роботу пленуму відкрила голова обласної організації Катерина Луківна Кучугурна, яка представила запрошених на пленум Наталію Валеріївну Титаренко - заступника голови Профспілки працівників державних установ України та Петра Васильовича Шевченка - голову Федерації профспілок Черкаської області.

Відповідно до першого питання порядку денного було відзначено профспілкових активістів з нагоди 65-річчя створення Черкаської обласної організації профспілки працівників державних установ та переможців і лауреатів обласного й Всеукраїнського галузевих конкурсів на кращий колективний договір. Так грошовою винагородою та ДИПЛОМОМ ІІ ступеня ПРОФЕСІЙНОЇ СПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ДЕРЖАВНИХ УСТАНОВ УКРАЇНИ нагороджено Паланську сільську раду - переможця Всеукраїнського галузевого Конкурсу на кращий колективний договір серед організацій, які фінансуються за рахунок місцевого бюджету чисельністю працюючих 51-150 осіб ( в.о. сільського голови, секретар Паланської сільської ради Шмалій Світлана Іванівна, голова профспілкового комітету первинної ПО Паланської сільської ради Андрійчук Людмила Василівна). Також первинну профспілкову організацію відзначено Дипломом І ступеня Черкаської обласної організації профспілки та відповідною грошовою винагородою.

За особистий внесок у розвиток соціального діалогу, активну роботу щодо захисту трудових та соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, участь в огляді конкурсі на кращий колективний договір відзначено Почесною грамотою обласної організації профспілки Андрійчук Людмилу Василівну, а Подякою голови Черкаської обласної організації ППДУ – Шмалій Світлану Іванівну.

Доповідаючи по другому питанню порядку денного «Про дії виборних органів обласної організації профспілки працівників державних установ в умовах реформування державної служби та органів місцевого самоврядування» голова обласної організації Катерина Кучугурна висвітлила зміст роботи, яка проводиться профспілкою, щодо захисту трудових та соціально-економічних прав працівників в умовах реформ, які відбуваються у державі. Катерина Луківна у своїй доповіді зосередила увагу присутніх на процесах реорганізацій та ліквідацій державних органів та органів місцевого самоврядування, які відбуваються в державі, та порядку дій профспілкових органів в таких умовах; на соціальному діалозі, як основі захисту трудових прав та законних інтересів працівників; на змісті роботи Профспілки щодо забезпечення гідних умов праці та оплати праці; на здійсненні громадського контролю за дотриманням роботодавцями вимог трудового законодавства; перспективі створення первинних організацій профспілки в об’єднаних територіальних громадах тощо.

В обговоренні даного питання взяли участь запрошені учасники пленуму. Так Наталія Титаренко ознайомила присутніх із пріоритетними напрямками діяльності та діями ЦК Профспілки в умовах реформування державної служби та органів місцевого самоврядування, а Петро Шевченко, як голова Федерації профспілок Черкаської області, доповів про основні виклики, які стоять перед профспілковим рухом в Україні в сучасних умовах, та шляхи їх подолання. Крім того, почесні гості вручили нагороди відповідних організацій профспілки профспілковому активу області.

Про виконання профспілкового бюджету обласної організації профспілки за 2018 рік та затвердження нового на 2019 рік доповіла головний бухгалтер виконавчого апарату обкому профспілки Свергунова Ірина Станіславівна, яка інформувала про обсяги надходжень та видатків обласної організації, напрямки та обсяги, за якими витрачаються профспілкові кошти, результати роботи ревізійних комісій обласної та територіальних організацій профспілки.

 

Меморандум про спільну діяльність

10 червня 2019 року між Уманською районною організацією профспілки працівників державних установ та Уманським місцевим центром з надання безоплатної правової допомоги підписано Меморандум про спільну діяльність про надання безоплатної правової допомоги.

Метою Меморандуму є спільна праця, координація та консолідація зусиль Сторін, направлених на налагодження конструктивного діалогу, мобілізацію ресурсів, об’єднання зусиль, заохочення кращої практики та координацію діяльності щодо надання безоплатної правової допомоги, що здійснюється у форматі та реалізації спільних заходів та інтересів.

У Меморандумі визначено такі напрями співпраці як взаємодію щодо забезпечення і реалізації права осіб на отримання безоплатної допомоги; створення умов для отримання кваліфікованої правової допомоги у вигляді дистанційного пункту доступу до безоплатної правової допомоги, а саме: організація надання кваліфікованої правової допомоги категоріям громадян, визначених Законом України « Про безоплатну правову допомогу» шляхом консультацій; надання консультацій та роз’яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру)

 

Про безоплатну правову допомогу

Консультацію надає Міністр юстиції України Павло Петренко.

Право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість для певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу, у випадках передбачених Законом України «Про безоплатну правову допомогу»

Що таке безоплатна правова допомога?

Це правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, які не заборонені законом. Безоплатна правова допомога може бути первинною або вторинною.

У чому різниця між первинною та вторинною правовою допомогою?

Безоплатна первинна правова допомога (далі - БППД) полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

БППД включає такі види правових послуг:

  • надання правової інформації;
  • надання консультацій і роз'яснень з правових питань;
  • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
  • надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Безоплатна вторинна правова допомога (далі - БВПД) полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя, і включає такі види правових послуг:

  • захист від обвинувачення;
  • здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на таку допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
  • складання документів процесуального характеру.

Хто має право на безоплатну первинну правову допомогу?

Отримати безоплатну правову допомогу можуть громадяни України та іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці, чи особи, які потребують додаткового захисту, які перебувають під юрисдикцією України.

Хто може отримати безоплатну вторинну правову допомогу?

Право на БВПД мають такі категорії осіб:

  • особи, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів (4014 грн) для непрацездатних осіб;
  • діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту;
  • внутрішньо переміщені особи та громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб;
  • особи, до яких застосовано адміністративне затримання чи адміністративний арешт;
  • особи, які відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважаються затриманими;
  • особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;
  • особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
  • особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

Чи може бути відмовлено у наданні безоплатної вторинної правової допомоги?

Так, існують підстави для відмови в наданні безоплатної вторинної правової допомоги, зокрема:

  • особа не належить до жодної з категорій осіб, які можуть претендувати на надання БВПД;
  • надання неправдивих відомостей про себе або фальшивих документів, з метою віднесення до однієї із категорій осіб, які мають право на БВПД;
  • вимоги особи про захист або відновлення її прав є неправомірними;
  • особі раніше надавалася БВПД з одного і того ж питання;
  • особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням БВПД.

Як отримати допомогу?

Отримати правову допомогу можна, особисто звернувшись до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Контакти центрів та бюро ви можете знайти за адресою www.legalaid.gov.ua

Додатково для надання правових консультацій для вас цілодобово функціонує контакт-центр системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Окремо зазначу, що система надання безоплатної правової допомоги - це один з найуспішніших проектів Уряду Володимира Гройсмана.

Зараз в Україні працює 428 бюро правової допомоги, 23 регіональних та 84 місцевих центрів, загалом 535 точок доступу до правових послуг. Фактично, відділення мережі представлені по всій країні: від великого міста до найменшої ОТГ.

Ми постійно працюємо над розширенням доступу до послуг. Починаючи з листопада минулого року, особи з вадами слуху отримали можливість звернутися до контактного центру системи надання безоплатної правової допомоги та отримати консультації і роз’яснення з правових питань.

Більше того, використання електронного цифрового підпису (ЕЦП) значно спрощує доступ до документів, які підтверджують право людини на безоплатну вторинну правову допомогу.

Система безоплатної правової допомоги розвивається і на сьогодні є однією з найуспішніших систем безоплатної правової допомоги в Європі.

 

 

Уряд осучаснив зарплати працівників органів місцевого самоврядування

19 червня Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про внесення змін у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268».

Постанова передбачає нові редакції схем посадових окладів, передбачених додатками 48-55, а також розмірів надбавок до посадових окладів за ранги посадових осіб місцевого самоврядування, передбачених додатком 57.

Уряд узгодив умови оплати праці в органах місцевого самоврядування з наявними умовами на державній службі. АМУ на засіданні представляв директор Центрального офісу впровадження децентралізаційної реформи В.Мягкоход При опрацюванні проекту постанови Міністерство соціальної політики України врахувало пропозиції Асоціації міст України щодо усунення окремих диспропорцій між різними додатками та окремими посадами. Найменший розмір підвищення посадового окладу становить близько 5%, середній – близько 8,5%. Розміри надбавок за ранг, які не переглядалися протягом 13 років, підвищено від 4,4 рази (15 ранг) до 6,25 рази (1 ранг).

Асоціація міст України вважає, що прийняття цієї та попередніх таких постанов є тимчасовими заходами до схвалення парламентом нової редакції Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (законопроект №8369). У ньому закладено загальні правила та пропорції, які дозволять органам місцевого самоврядування самостійно визначати умови оплати праці, враховуючи умови ринку праці та можливості місцевого бюджету.

Подробиці:https://buhgalter.com.ua/news/trudovi-vidnosini/uryad-osuchasniv-zarplati-pratsivnikiv-organiv-mistsevogo/?utm_campaign=push%3A+19.06.19&utm_source=sendpulse&utm_medium=push

 

 

Перезавантаження державної служби: загальні положення законопроекту.

У Раді зареєстровано законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади.

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект №1066 авторства народних депутатів Дениса Малюськи, Владислава Криклія, Віталія Безгіна та інших про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади. Цим законопроектом вносяться зміни до законів «Про центральні органи виконавчої влади», «Про Кабінет міністрів України», «Про державну службу», а також до низки інших нормативних актів, пов’язаних з діяльністю державних службовців.

У загальних рисах державну службу чекають такі зміни:

І. Комісія з питань вищого корпусу державної служби. Відбудеться зменшення ролі Комісії з питань вищого корпусу державної служби у наданні пропозицій щодо призначення та звільнення державних службовців категорії «А». Зокрема, не потрібна буде участь Комісії з питань вищого корпусу державної служби у таких діях:

-Призначення на посаду Державного секретаря міністерства.

- Призначення і звільнення з посади керівника центрального органу виконавчої влади.

-Звільнення заступника керівника центрального органу виконавчої влади.

-Призначення державних секретарів міністерств, керівників та заступників керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету міністрів України.

-Призначення на посаду та звільнення з посади першого заступника та заступників Державного секретаря Кабінету Міністрів України.

Водночас на Комісію покладається ряд інших повноважень, пов’язаних з наданням згоди на дострокове звільнення з посади за ініціативою суб’єкта призначення державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», внесенням пропозиції суб’єкту призначення щодо переведення державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», затвердження переліку посад державної служби, патронатної служби та посад працівників, які виконують функції з обслуговування, а також встановлення категорії посад державної служби за поданням керівника державної служби в апаратах допоміжних органів, утворених Президентом України.

До складу Комісії не включено керівника НАЗК.

Кандидати до складу Комісії, крім членів Комісії за посадою, перед їх призначенням до складу Комісії проходять тестування передбачене Порядком проведення конкурсу для кандидатів на заняття посад державної служби категорії «А».

У випадку неуспішного складання тестування, такий кандидат не може бути призначений до складу Комісії. Участь у Комісії — оплачувана.

ІІ. Часткове скасування норм загального трудового законодавства на законодавство з праці осіб, котрі представляють державу.

У законотворенні новітнього періоду спостерігається масова відмова від використання Кодексу законів про праці (КЗпП) у кадрових питаннях державних органів. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» (внесений законопроект №1032 ) тягне за собою зміни у кадровому питанні більшості правоохоронних та державних органів. Обумовленість особливості звільнення окремих категорій працівників, що пропонується для доповнення статті 40 КЗпП відноситься не тільки до прокуратури, але й до всіх інших категорій, порядок звільнення, переведення та залишення на роботі яких прописано зараз (чи буде прописано згодом) у відомчих законах. Відтак, і дія норм законодавства про працю не поширюється на державних службовців, окрім випадків прямо передбачених цим Законом України «Про державну службу».

ІІІ. Ліквідовується поняття «працівники державних органів, які виконують функції з обслуговування».

Ліквідовується посада «Глава Адміністрації Президента України» і, відповідно, посади його заступників. Замість цього встановлюються посади: керівник Апарату Верховної Ради України та його заступники та керівник апарату (секретаріату) постійно діючого допоміжного органу, утвореного Президентом України, — як посади категорії «А».

Ліквідовується встановлення рангів. Натомість посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.

Визначення підкатегорій посад державної служби та прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Ліквідовується проміжний розгляд скарги про порушене право на державну службу. У разі наявності такої скарги керівник державної служби зобов’язаний не пізніше 20 календарних днів з дня отримання скарги надати державному службовцю обґрунтовану письмову відповідь (рішення). У разі неотримання в установлений частиною третьою цієї статті строк обґрунтованої відповіді на скаргу або незгоди з відповіддю керівника державної служби державний службовець може звернутися із відповідною скаргою до суду.

Ліквідовуються: - надбавки за ранг державного службовця;

- виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;

- виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою. ІV.

Нововведення : Одне із основних нововведень — запровадження контрактної форми проходження державної служби. Укладає та розриває контракти про проходження державної служби керівник державної служби у порядку передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби, також можуть визначатися суб’єктом призначення вписуватися у контракті.

Припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення може здійснюватися, крім уже визначених у законі випадків, також у разі ліквідації державного органу та встановлення невідповідності державного службовця займаній посаді під час проходження державної служби, спрощується .

У порядку проведення конкурсу спрощується процедура подачі документів: - подається копія документу, що підтверджує рівень володіння державною мовою замість оригіналу;

- не потрібно оформлювати і подавати особову картку встановленого для державного службовця зразка - заміст цього подається копія трудової книжки;

- декларація подається лише у разі конкурсу на посаду державної служби категорії «А». Кандидатом може бути подана будь-яка декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції". У разі переведення державного службовця на іншу посаду державної служби декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не подається. У разі наявності декількох посад державної служби категорій «Б» і «В» в державному органі з однаковими посадовими обов’язками та вимогами до професійних компетентностей визначеними в умовах проведення конкурсу може проводитись один конкурс. Змінюється порядок оскарження результатів конкурсу. Оскарження рішення Комісії або конкурсної комісії не може зупиняти призначення переможця конкурсу на відповідну посаду державної служби. Рішення про призначення на посаду державної служби приймається суб’єктом призначення після проведення співбесіди з кандидатом та підписання з ним контракту про проходження державної служби (у разі укладання). Таке рішення приймається не пізніше п’яти календарних днів з дня надходження результатів спеціальної перевірки у випадку та порядку, передбачених законодавством у сфері запобігання корупції. Скарга на рішення Комісії або конкурсної комісії подається не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу із зазначенням відомостей про порушення умов або порядку проведення конкурсу, які могли істотно вплинути на його результати. Кандидат, який оскаржує рішення Комісії або конкурсної комісії, зобов’язаний невідкладно повідомити про це відповідного суб’єкта призначення з наданням копії скарги. Якщо встановлено факт порушення умов та/або порядку проведення конкурсу, яке могло істотно вплинути на його результати – проводять конкурс повторно. Реакція на негативну оцінку державного службовця за результатами щорічного оцінювання. У разі отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності такий державний службовець звільняється із служби. Водночас державні службовці, які отримали відміні оцінки за результатами оцінювання службової діяльності, підлягають преміюванню відповідно до цього Закону без впливу на службову кар’єру.

Система оплати праці державного службовця.

Заробітна плата державного службовця буде складатися лише з: 1) посадового окладу;

2) надбавки за вислугу років;

3) премії (у разі встановлення).

При цьому вступ у дію положень Закону України «Про державну службу» про: загальний розмір премій, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік;

мінімальний розмір посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, не може бути менше двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

фонд преміювання державного органу встановлюється у розмірі 20 відсотків загального фонду посадових окладів за рік та економії фонду оплати праці - відстрочуються до 1 січня 2022 року. Автор: ОксанаГраніт blog.liga.net

Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/derzhavna-sluzhba/perezavantazhennya-derzhavnoyi-sluzhbi-zagalni-polozhennya/

 

ПОЗИЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ЩОДО ПРОЕКТУ ЗАКОНУ УКРАЇНИ №1066

Профспілка працівників державних установ України інформує, що Комітет ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 6 вересня 2019 року розглянув проект Закону України № 1066 "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади"( далі – законопроект). Законопроект передбачає внесення змін до законів "Про державну службу", "Про Кабінет міністрів України" та "Про центральні органи виконавчої влади".

У роботі підкомітету та Комітету ВРУ взяли участь та виступили працівники виконавчого апарату Профспілки: завідувач відділу захисту соціально-економічних прав членів профспілки Валентина Гурневич та завідувач відділу правового та організаційного забезпечення Оксана Шевченко.

Серед основних зауважень та пропозицій Профспілки зазначено, що у новій редакції частини 3 статті 5 законопроекту положенням про те, що «дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом», суттєво скорочується сфера застосування трудового законодавства для регулювання праці державних службовців.

Такий підхід стає серйозною проблемою у регулюванні трудових відносин державних службовців, оскільки у законопроекті відсутні положення, що регулюють багато аспектів праці майже у всіх її сферах, включаючи:

  • визначення випадків оформлення трудових відносин у письмовій формі;
  • можливість реалізації переважного права на залишення на роботі,

питань часу відпочинку (у законопроекті визначаються лише окремі питання надання щорічних відпусток);

  • оплати праці (у законопроекті не встановлено розмір посадового окладу на найнижчій посаді державної служби, як здійснюється оплата роботи у надурочний час, святкові на неробочі дні, нічний час, не визначені строки виплати заробітної плати тощо), гарантій та компенсацій;
  • матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну роботодавцю.

Поза межами правового регулювання залишились колективно-договірні питання та питання охорони праці.

Також, в зауваженнях Профспілки було зосереджено увагу на необхідності врегулювання питання пенсійного забезпечення державних службовців, зокрема тих, кому пенсія призначена відповідно норм законодавства про державну службу 1993 року.

Найбільше обурення викликають норми, що повністю нівелюють права та повноваження профспілок, визначені статтею 36 Конституції України, законами України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про соціальний діалог» та КЗпП України.

Представники Профспілки надали народним депутатам письмові пропозиції та зауваження до законопроекту сподіваючись, що застереження Профспілки будуть почуті, предметно розглянуті та враховані у проекті Закону України № 1066.

 

 

Представники виконавчого апарату ЦК Профспілки працівників державних установ України взяли участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування та висловили позицію Профспілки під час обговорення проєкту Закону №1066

https://www.youtube.com/watch?v=imnCFlin8QQ

https://www.youtube.com/watch?v=lU0ASZ5JXjY

 

НЕТРУДОВІ ПРАВА ПРО ДЕРЖСЛУЖБОВЦІВ : ЗАКОНОПРОЕКТ №1066

10 вересня Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект закону №1066 “про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади”. Крім того, депутати проголосували за скорочену процедуру підготовки проекту закону до другого читання.

Юристи ГО “Трудові ініціативи” висловлюють серйозні занепокоєння з приводу внесення змін до чинного Закону України “Про державну службу” оскільки вони значно звузять трудові права державних службовців, яких в Україні налічується понад 240 тисяч та дадуть більше можливостей для зловживань з боку роботодавця зважаючи на наступне.

Ініціатори законопроекту пропонують не поширювати дію норм Кодексу законів про працю на трудові відносини держслужбовців. У новій редакції ч. 3 ст. 5 Закону про держслужбу замість положення про те, що «дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом», пропонується встановити, що «дія норм законодавства про працю не поширюється на державних службовців, окрім випадків прямо передбачених цим Законом». Це означає, що для регулювання трудових відносин державних службовців суттєво скорочується сфера застосування трудового законодавства, питання діяльності.

Крім того, даним законопроектом не охоплються питання діяльності профспілок та колективно-договірних відносин - враховуючи положення про те, що трудове законодавство в запропонованій редакції проекту поширюється на держслужбовців лише у випадках встановлених цим законом, можна сказати, що колективні договори та діяльність будь-яких профспілкових організацій в секторі державної служби фактично нівелюється, що суперечить фундаментальним конвенціям Міжнародної організації праці № 87 про право на свободу об'єднання та № 98 про укладення колективних договорів.

Як зазначають у Комітеті Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом, такі зміни звужують права державного службовця як громадянина та не відповідають Рекомендаціям Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо статусу публічних службовців в Європі. Державні службовці, не зважаючи на те, що мають специфічні зобов’язання та обов’язки, є громадянами і, наскільки це можливо, мають володіти такими ж правами як і інші громадяни.

Ще однією новелою є запровадження контрактів для держслужбовців (ст.311 проекту змін до Закону про держслужбу). З особою, яка призначається на посаду державної служби може бути укладено контракт про проходження державної служби відповідно до порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національного агентства з питань державної служби. При чому рішення про віднесення посади державної служби до посад, призначення на які здійснюється з укладанням контракту про проходження державної служби, приймається суб’єктом призначення або керівником державної служби до проведення конкурсу.

Строк дії контракту не може становити менше одного та більше п’яти років. Він може бути продовжений за угодою сторін на той самий строк за умови належного виконання контракту державним службовцем. Введення контрактів для державних службовців суперечить низці міжнародних документів, зокрема директиві ЄС 1999/70/ЄС (пріоритет стабільних відносин) та Конвенції Міжнародної організації праці №158 (неможливість припинення трудових відносин без обгрунтування). Також короткострокові контракти матимуть вкрай негативний вплив в плані мотивування особи викривати корупцію - якщо держслужбовець буде “на гачку” короткострокового контракту і усвідомлювати, що наступного року йому можуть не продовжити контракт на цілком законних умовах, це зведе нанівець будь-які спроби формування в Україні культури викриття корупції в державному секторі та ефективної протидії їй.

Крім того, законопроектом вводиться наступна норма: “сторони зобов’язані забезпечувати конфіденційність умов контракту про проходження державної служби.” Тобто умови оплати праці, режим своєї роботи тощо не можна буде розголосити. Дана норма закладає підвалини до непрозорості нарахування заробітних плат та встановлення інших умов праці держслужбовців та містить потенційні корупційні ризики.

Законопроект передбачає й інші зміні, зокрема зменшення строку попередження про зміну істотних умов праці (ст.43 проекту змін) – з 60 днів до 30 днів; збільшення строку випробування (ст.35 проекту). Якщо зараз в Законі про державну службу передбачено випробування до 6 місяців, то пропонується встановити від 3 до 6 місяців. Тобто, мінімальний строк випробування збільшується і стає 3 місяці.

Законопроектом суттєво змінюється процедура припинення трудового договору (ст.87 проекту змін до Закону про держслужбу). Збільшується кількість підстав для звільнення, наприклад, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців. Якщо зараз Кодекс законів про працю зобов’язує роботодавця запропонувати іншу посаду в такому випадку, то в проекті закону про переведення на іншу посаду відповідно до кваліфікацій навіть не йде мова.

Крім того, якщо наразі процедура вивільнення визначається повністю КЗпП, то пропонується, щоб суб’єкт призначення приймав рішення про припинення державної служби у 5-денний строк з дня настання або встановлення відповідної обставини для звільнення. Також передбачається можливість звільнення держслужбовців у період їх тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці (ч.5 ст.87 проекту змін до Закону про держслужбу).

Проектом скасовуються і ряд надбавок для держслужбовців, як-от: за ранг державного службовця, виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього держслужбовця, виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.

Необхідність реформування державної служби не ставиться під питання, втім, даний законопроект в разі його прийняття суттєво звузить права державних службовців в Україні, що суперечить конституційному принципу, який встановлює, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Більше того - в разі ухвалення даного законопроекту створюється негативний прецедент, - в подальшому подібні законопроекти можуть бути ухвалені і щодо працівників інших галузей.

Автори: Інна Кудінська, Георгій Сандул,

ГО "Трудові ініціативи"

http://trudovi.org/show-news/Trudovi-prava/NEtrudov%D1%96-prava-dlya-derzhsluzhbovcz%D1%96v

 

Закон України « Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» підписано: чи змінилися трудові права державних службовців – членів профспілки….

19 вересня 2019 року Верховна Рада України підтримала в другому читанні і в цілому законопроект (№ 1066) про перезавантаження влади. За відповідний закон проголосували 228 народних депутатів на пленарному засіданні парламенту.

Позиція Профспілки працівників державних установ України протягом всього часу залишалась та залишається незмінною в тому, що підхід до удосконалення законодавства у сфері державної служби має бути доцільним і виправданим, без звуження чи порушення трудових прав працівників. Не можна говорити про реформування свідомо звужуючи трудові права людей, які мають професійно та відповідально втілювати ці реформи в життя!

Зазначений законопроект, на жаль, не проходив попередніх консультацій та обговорень з громадськістю, зокрема з профспілковою стороною. Незважаючи на це, Профспілка працівників державних установ України в оперативному режимі опрацювала доступний текст законопроекту і, під час його обговорення на двох засіданнях підкомітету та двох засіданнях комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, висловила та представила свої письмові пропозиції щодо нових змін до Закону України «Про державну службу»(далі – Закон). Окрім цього, всім народним депутатам були направлені персональні звернення щодо врахування пропозицій Профспілки під час прийняття законопроекту №1066.

До розгляду законопроекту Верховною Радою України у другому читанні було підготовлено порівняльну таблицю, яка містила 243 поправки і пропозиції, що надійшли від 30 суб’єктів права законодавчої ініціативи, в т.ч. і з врахуванням пропозицій Профспілки, з яких більш як 100 враховано.

Народні обранці зініціювали ряд нових підходів у питаннях конкурсного добору на посади державної служби, у питаннях оцінювання та зміни істотних умов праці. Попри намагання внесення змін до цього закону, інколи вкрай радикальних, в бік погіршення соціально-економічних інтересів та трудових прав державних службовців, Профспілці працівників державних установ України вдалося переконати членів Комітету в необхідності залишення у законі окремих норм, які планувались вилучити із Закону, зокрема щодо поширення Кодексу законів про працю, щодо встановленого розміру посадового окладу на найнижчій посаді категорії «В».

За результатами другого читання було залишено в діючій редакції частину 3 статті 5 Закону, а саме положення про те, що «дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом». Таким чином, в регулюванні праці державних службовців не з’явилась величезна прогалина в питаннях оформлення трудових відносин у письмовій формі, можливості реалізації переважного права на залишення на роботі, питаннях часу відпочинку, оплати праці (у новому законопроекті не встановлено, як здійснюється оплата роботи у надурочний час, святкові на неробочі дні, нічний час, не визначені строки виплати заробітної плати тощо), гарантій та компенсацій та інших питань, гарантованих діючим трудовим законодавством. Не залишились поза межами правового регулювання і питання колективно-договірного регулювання та охорони праці.

Підтримуючи необхідність встановлення справедливого механізму розподілу доходів, раціонального та ефективного використання державних коштів, Профспілка відстоювала і відстоює позицію, що загалом політика оплати праці має базуватися на системних (а не одноразових вибірково-точкових) принципах і стандартах, і, що необхідно розробити й запровадити в країні систему оплати праці, яка б відповідала європейським стандартам. Тому, залишення законодавчо встановленого мінімального розміру посадового окладу для посад категорії «В» на рівні не менш як два прожиткових мінімуми для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, дає можливість продовжити нашу роботу щодо наближення заробітної плати на всіх посадах державної служби до рівня конкурентоспроможних на ринку праці.

Разом з тим, Профспілка працівників державних установ України наголошує, що окремі норми прийнятого закону звужують трудові права держслужбовців. Таку ж позицію висловлено Головним науково-експертним управлінням та Головним юридичним управлінням Верховної Рад України, а також низка провідних юристів правозахисних організацій (у тому числі, і з досвідом роботи у вирішенні міжнародних конфліктів у сфері трудового права).

Слід зазначити, що ряд норм Закону порушують ключові конвенції Міжнародної Організації Праці, а також суперечать положенням про дотримання прав людини, закладених в Угоді про асоціацію України та ЄС.

Викликають занепокоєння, такі положення Закону як: застосування строкових контрактів для державних службовців. Так, ведення контрактів для державних службовців суперечить низці міжнародних документів, зокрема директиві ЄС 1999/70/ЄС (пріоритет стабільних відносин). На нашу думку є незрозумілою норма, яка передбачає, що сторони зобов’язуються забезпечувати конфіденційність умов контракту про проходження державної служби. Тобто умови оплати праці, режим своєї роботи тощо не можна буде розголошувати. Дана норма закладає підвалини до непрозорості нарахування заробітних плат та встановлення інших умов праці держслужбовців та містить потенційні корупційні ризики. Крім того, законопроект передбачає зменшення строку попередження про зміну істотних умов праці до 30 днів (наразі встановлено 60 днів).

Профспілка працівників державних установ України погоджується з необхідністю продовження реформування державної служби, але без утисків трудових прав державних службовців, як працюючих, так і громадян України, яким Конституцією гарантовано при розробці нового законодавства збереження, а не звуження, наявного обсягу прав та свобод громадян.

Профспілка працівників державних установ України поінформувала міжнародну профспілкову спільноту, щодо ситуації що склалась із Законом, а також готує відповідне звернення до Міжнародної організації праці.

Ми і надалі продовжуємо роботу по моніторингу стану дотримання трудових прав державних службовців та працівників органів державної влади, з метою подальшого відстоювання їх трудових прав та соціально-економічних інтересів, застосовуючи для цього всі законодавчі механізми.

Юрій Піжук, Голова Професійної спілки

працівників державних установ України

ПІДТИМАЙМО ПЕТИЦІЮ ДО ПРЕЗИДЕНТА ЗА ВІДНОВЛЕННЯ ПРАВА ПЕНСІОНЕРІВ, ЩО ПРАЦЮВАЛИ В ДЕРЖАВНИХ ОРГАНАХ ТА УСТАНОВАХ НА ПЕРЕРАХУНОК (ОСУЧАСНЕННЯ) ПЕНСІЙ!

ЦК Профспілки повідомляє, що на Офіційному інтернет-представництві Президента України 19 вересня 2019 року зареєстрована електронна петиція №22/073772-еп «Прийняття у рамках реформування системи державної служби та проведення пенсійної реформи, зокрема законів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017-го та інших» (Автор (ініціатор): Шевчук Микола Миколайович).

З метою відновлення права пенсіонерів, що працювали в державних органах і установах до 01.05.2016 року, на перерахунок (осучаснення) пенсій на законодавчому рівні, ПРОСИМО ВАС ОСОБИСТО ПІДТРИМАТИ ПЕТИЦІЮ ТА ПРОГОЛОСУВАТИ ЗА НЕЇ❗

Щоб підписати петицію перейдіть за посиланням ⬇️

https://petition.president.gov.ua/petition/73772

Будьмо солідарними!

 

ЧИ ПОТРІБНІ УРЯДУ КВАЛІФІКОВАНІ КАДРИ?

Впродовж останніх двох років Профспілка проводить роботу проти огульного скорочення державних службовців, особливо працівників районних державних адміністрацій. Так, минулого року нам вдалось призупинити скорочення цієї категорії працюючих на 30% шляхом ведення перемовин з Кабінетом Міністрів, шляхом направлення персональних звернень до народних депутатів України та міжнародних профспілкових інституцій.

Разом з тим, 19.06.2019 прийнято постанову Кабінету Міністрів України №746 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 р. №91», якою встановлено граничну чисельність працівників місцевих державних адміністрацій. Це фактично передбачило собою скорочення працівників на 50%. Проект цієї постанови розглянутий без попереднього обговорення з Профспілкою та спільним представницьким органом Федерації профспілок України.

Профспілка висунула до уряду конкретні вимоги щодо запобігання негативних наслідків під час запланованих Кабінетом Міністрів України заходів щодо скорочення граничної чисельності районних державних адміністрацій, зокрема впровадження соціального пакету для осіб, що вивільняються, який мав би передбачати: перекваліфікацію, перенавчання, подальше пріоритетне працевлаштування на службу в органи місцевого самоврядування, пільгового виходу на пенсію тощо.

Проведена низка зустрічей із зазначених питань з керівництвом Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики попереднього уряду. Після сформування нового складу Кабінету Міністрів України Профспілкою проведено зустрічі на рівні Міністра Кабінету Міністрів України, керівництва Мінекономіки, Державної служби зайнятості.

У ході зустрічей Профспілкою наголошувалось на неготовності урядової сторони, роботодавця у вигляді держави, забезпечити належне працевлаштування цієї категорії працюючих, про відсутність повної інформації щодо осіб, яких планується вивільняти, їх вік, стать, кількості осіб, що не підлягають вивільненню, та тих, хто має переважне право на залишення на роботі, виходячи з вимог чинного трудового законодавства. Крім того, Профспілка наполягала на необхідності диференційованого підходу щодо запропонованих скорочень, враховуючи процеси децентралізації, що складалися в тому чи іншому регіоні.

Результатом перемовин є перегляд підходів урядової сторони до намічуваних вивільнень, зокрема проведено попереднє функціональне обстеження функцій районних державних адміністрацій, уточнена кількість працюючих, функції яких зникають у зв’язку з переходом повноважень до ОТГ тощо. Таким чином, було суттєво зменшено кількість осіб, що підпадають під скорочення і ця кількість становить 18000 замість запланованих постановою 27000, причому 8000 із 18000 є вакансіями. Незважаючи на те, що урядова сторона визначила зазначене скорочення як крайню необхідність при подальшому проведенні децентралізації, а також з метою збалансування бюджету, Профспілка наголошує на безпрецедентності таких скорочень і вимагає від уряду дієвих заходів для мінімізації наслідків масових вивільнень.

Під час зустрічі 01 листопада цього року урядової та профспілкової сторін Профспілка наполягала на недопущенні порушень трудового законодавства при вивільненні державних службовців районних державних адміністрацій і особливо в частині дотримання прав осіб, що не підлягають вивільненню, та тих, хто має переважне право на залишення на роботі, виходячи з вимог чинного трудового законодавства, дотримання строків вивільнення державних службовців, компенсаторних виплат.

Профспілкою наголошувалось на необхідності прийняття відповідної державної програми пов’язаної із перекваліфікацією та подальшим працевлаштуванням державних службовців.

На жаль, з боку урядової сторони конкретні вимоги Профспілки щодо впровадження соціального пакету для осіб, що вивільняються, пільгового виходу на пенсію, компенсаційних виплат були проігноровані. Натомість урядовою стороною була озвучена готовність в якості компенсаційних виплат здійснити виплати за невикористані відпустки, що є відвертим цинізмом, оскільки ця виплата не є компенсацією, а є заборгованістю держави, в особі роботодавця, перед працюючою людиною і є обов’язковою до виплати.

Наголошуємо, що здійснюючи заходи по масовому скороченню людей, які працюють на державу, сама держава, в особі урядової сторони, ставиться до цих працюючих вкрай безвідповідально, в окремих випадках демонструючи гірші умови при вивільненні людей, які служили цій державі, ніж приватний сектор. Слід не забувати, що вивільнивши масу людей, зобов’язання держави по відношенню до них не завершуються, оскільки політика зайнятості мала б бути одним із пріоритетних завдань уряду.

Напрошується риторичне запитання: чи потрібні цьому Уряду кваліфіковані та професійні кадри…

Профспілка працівників державних установ України, з метою оперативного реагування та надання практичної допомоги у межах чинного законодавства, звертається з невідкладним проханням до:

- Голів регіональних організацій Профспілки:

  1. Взяти під особистий контроль питання проведення роз’яснювальної роботи серед первинних та територіальних організацій Профспілки щодо необхідності невідкладної фіксації фактів порушень трудових прав членів Профспілки - працівників райдержадміністрацій при вивільненні.

- Голів первинних профспілкових організацій районних державних адміністрацій:

  1. Чітко відслідковувати дотримання трудового законодавства при реалізації заходів уряду з оптимізації чисельності районних державних адміністрацій, невідкладно реагувати на факти порушень та повідомляти територіальні і регіональні організації про всі порушення трудового законодавства.

- Членів Профспілки працівників державних установ України, які є працівниками районних державних адміністрацій

  1. Факти порушень Ваших трудових прав фіксувати через письмові персональні звернення до комітетів первинних, територіальних та регіональних організацій Профспілки.
  2. Інформацію про конкретні порушення трудових прав також надсилати на створену спеціальну рубрику «СКОРОЧЕННЯ РДА HELP» за електронною адресою seuuukraine@gmail.com.

Враховуючи ознаки широкого наступу на трудові права та соціально-економічні інтереси працівників більшості галузей, підготовкою «неоліберального» Трудового кодексу, втручання в Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», відсутність належного соціального діалогу між урядовою стороною та Федерацією профспілок України, а також спільним представницьким органом, Головою Профспілки на засіданні СПО, яке відбулось 04.11.2019, озвучено пропозицію щодо необхідності проведення Всеукраїнського маршу гідності за трудові права.

#rda_help #seuu

 

 

Професійна спілка працівників

державних установ України


Протести представників профспілок, 14 листопада 2019 року

Сьогодні, 14 листопада, Україною прокотилася акція протесту профспілок. Вони вимагали врахувати їхні потреби у бюджеті на наступний рік. Але це не єдина проблема. З новою реформою держслужби особливо багато головного болю у профспілки працівників державних установ, яка налічує більше 200 тисяч членів. Заклики президента скоротити кількість чиновників на 10% вже вилились у рішення уряду скоротити працівників районних адміністрацій по всій країні на 18,5 тисяч осіб з наступного року. Справедливості заради, скорочення райадміністрацій планувалось ще за минулого уряду. Аргументація нібито зрозуміла – через децентралізацію багато функцій держадміністрацій переходить до новостворених об’єднаних територіальних громад. Хоча в Кабміні й запевняють, що намагатимуться знайти звільненим роботу в нових громадах, очевидно, що вдасться працевлаштувати далеко не всіх.

Відповідна постанова про скорочення була прийнята ще на початку місяця, але її досі не оприлюднено. Відповідно, процес звільнення ще не запущений, проте працівники райадміністрацій вже другий тиждень сидять на голках.

Голова профспілки держслужбовців Юрій Піжук розповідає про ризики, які можуть спливти в процесі скорочення, та закликає колег скаржитись на будь-які спроби незаконного звільнення.

«Може виявитись, що в якомусь районі треба буде не скоротити, а ще й додати людей»
Які основні претензії у профспілки до започаткованого процесу скорочення райадміністрацій?

Реформування спонукає нас ставити перед собою певні завдання щодо захисту членів профспілки. Ми розуміємо, що реформи бувають болісними. Власне, сьогодні це вже кожен з нас безпосередньо відчуває, в тому числі, і на власному гаманці. Без сумніву, треба змінюватися і у власному сприйнятті світу, і у суспільних відносинах. Але не треба забувати, що ключовим при проведенні цих реформ має бути принцип справедливості.

Децентралізація запустила процеси утворення об’єднаних територіальних громад, які перебирають на себе значну кількість повноважень райдержадміністрацій, а відтак з’являється часткове або повне дублювання функцій між ОТГ та РДА. Зрозуміло, що частина людей, яка виконувала ці функції, змушена шукати собі інше місце роботи. Але для нас, як профспілки, важливо, щоб усі права цих людей були захищені.

Наприклад, минулого року, коли представлявся бюджет на 2019 рік, Мінфін представив чотири показники, за рахунок яких мав бути збалансований бюджет. Серед них два прямо стосувались державних службовців. Зокрема замороження видатків на функціонування державних органів на рівні 2018 року та скорочення на 30% державних службовців в райдержадміністраціях. Профспілка зверталась і до депутатів, і до міжнародних профспілкових інституцій, вела тривалі перемовини з урядом. Ми доклали чимало зусиль, аби цю ситуацію виправити.

Боремось і з несправедливим розподілом видатків на зарплату всередині державних органів. Ми завжди виступали проти аномального розриву між найменшою та найбільшою зарплатою, який міг сягати десяти разів. Неодноразово звертались до Кабінету міністрів з цього приводу.

Щодо скорочення штату райадміністрацій нинішній уряд лише повторює кроки попередників. Відповідну постанову прийняв ще уряд Гройсмана влітку.

Так, в червні цього року уряд видав постанову, яка передбачала фактичне скорочення працівників райадміністрацій на 50%. Звісно, децентралізація є об’єктивним невідворотнім процесом і там, де вже сформовані ОТГ, більшість функцій виконується на місцях. Але коли використовується чисто математичний підхід і потрапляють «під ніж» в однаковому співвідношенні всі райадміністрації – ми проти цього. Спочатку треба провести функціональне обстеження, в ході якого може виявитись, що в якомусь районі треба буде не скоротити, а ще й додати людей. Має бути диференційований підхід – є ряд областей, де не сформовані ОТГ або сформовані в недостатній кількості. Там теж скорочувати на 50%? І до нас дослухались – такої цифри вже не чути, а говорять про 31–37 %. Тепер мова йде про 18 тис. вивільнюваних осіб, з яких близько 8 тис. – це вакансії. Однак попри те, що постанову прийняли ще 3 листопада, вона й досі не опублікована, тому достеменно говорити про конкретні відсотки скорочень зараз важко.


Голова профспілки держслужбовців Юрій Піжук
«Політики нівелюють сам статус держслужбовця»
Зрозуміло, що профспілки взагалі завжди проти будь-яких звільнень. Але ж скорочення державного апарату, особливо в умовах курсу на тотальну діджиталізацію та штучний інтелект, – об’єктивний процес.

На нашу думку, державні службовці мають відповідати трьом важливим критеріям. Це так звані три «П»: порядність, патріотизм та професіоналізм. Держслужба – специфічний вид трудової діяльності. Державні службовці – це звичайні громадяни, які реалізують своє конституційне право на працю через працевлаштування до певного державного органу. Держава відповідно до чинного законодавства повинна захистити їх у соціальному сенсі.

А що ми маємо натомість? Сьогодні ринкові перетворення, на жаль, не пов’язують з їхніми соціальними наслідками, а соціальні проблеми не стали складовою державної політики. Мені боляче про це говорити, але інколи приватний роботодавець дає своїм робітникам кращі умови, ніж держава. Це підриває основи самої державної служби – люди, які прийдуть на держслужбу, будуть розуміти, що з ними можуть повестись так само, як з нинішніми.

Так само повелися з пенсіонерами, яким не перерахували пенсії. А це питання справедливості. Ти працював на державу все життя, у тебе були певні обмеження. І держава давала гарантії – «думай лише про справу, а про тебе на пенсії подбають».

Оскільки скорочення почалося з райадміністрацій, мені здається, перед таким кроком держава мала б підготувати відповідні умови: куди б ці люди далі пішли. От уявіть – жінці понад 50 років і останні 25–30 років вона працювала головним спеціалістом у відділі звернень громадян. Куди ця людина тепер може потрапити на роботу на районному рівні? На жаль, урядова сторона, задумавши такі масові скорочення, не має чіткого уявлення, кого саме будуть вивільняти. Не знають ні вік, ні стать, ні освіту, ні професійний досвід цих людей, відтак годі й очікувати від держави надання їхнього якісного працевлаштування.

Саме тому ми тісно працюємо зі Службою зайнятості. Ми вже маємо від неї попередню інформацію про потреби роботодавців на обласному рівні, і це далеко не ті спеціальності, якими володіють працівники РДА, що потраплять під вивільнення. Як профспілка ми не дамо скривдити жодного, хто буде готовий йти до суду захищати свої права. Члени профспілки мають фіксувати факти порушень їхніх трудових прав через відповідні персональні звернення і, якщо є факт порушення, ми жодну людину не залишимо. Ми створили на нашому сайті спеціальну рубрику «Скорочення РДА help» куди можна надсилати інформацію про порушення, а також на електронну адресу seuuukraine@gmail.com. Скажу відверто, широкий наступ на трудові права, до речі, стосується не тільки галузі державного управління.

Ви закликаєте працівників райадміністрацій звертатись до вас з приводу незаконного звільнення. Можете навести приклади успішних кейсів, коли допомогло саме втручання профспілки?

Коли пані Гонтарєва «трансформувала» (хоча це дуже дивний термін, якого нема в законодавстві) Національний банк, були порушені процедури погодження з профспілками. Зрозуміло, що роботодавець може змінити структуру, це його право, але порушувати трудове законодавство ми не дозволимо. Наші первинні органи вступили в трудові спори у 14 областях, мова йшла про 4 тис. вивільнених людей по всій країні. Ми вели довгі перемовини і не давали звільняти людей майже дев’ять місяців. За цей період люди отримали зарплати, а при вивільненні – досить серйозні компенсації. Саме враховуючи цей наш попередній досвід, наразі нагадуємо урядовій стороні на необхідності дотримання визначених законодавством процедур.

Але райадміністрації – це тільки перший дзвоник. Філософія влади полягає в скороченні всього держапарату на 10%.

Треба виходити з функцій, які держава взяла на себе і має виконувати. І лише виходячи з цього, казати про кількість людей, які будуть їх виконувати. Математичний підхід, коли називають якісь відсотки – це лише емоції. Треба робити глибоке функціональне обстеження, щоб зрозуміти, скільки потрібно держслужбовців на тому чи іншому напрямку.

Політики весь час заграють із суспільством, в тому числі, балансуючи на його настроях, при цьому нівелюючи сам статус держслужбовця. Ми не перший рік говоримо про те, що треба відбілювати його імідж в очах суспільства.

Щоб він не виглядав виключно корупціонером та дармоїдом?

В кожній професії та галузі є люди порядні, а є не дуже. І порядних на держслужбі – безліч. Держслужбовець – це той же найнятий працівник, тільки державою. Є система оцінки його дій, але огульно називати всіх негідниками є вкрай неприйнятним явищем.

«Попередження готуються навіть до тих осіб, що не підлягають звільненню»
Діючий закон про державну службу достатньо захищає права працівників?

Верховна Рада підтримала в цілому законопроект №1066 про перезавантаження влади, яким вносилось ряд змін до закону «Про державну службу». На жаль, він не проходив попередніх консультацій та обговорень з громадськістю, зокрема з профспілковою стороною.

Так депутати зініціювали ряд нових підходів у питаннях конкурсного добору на посади державної служби, у питаннях оцінювання та зміни істотних умов праці. Але профспілці вдалося переконати членів парламентського комітету в необхідності залишити у законі окремі норми, які планували вилучити із нього. Зокрема, це стосувалось поширення положень Кодексу законів про працю щодо встановленого розміру посадового окладу на найнижчій посаді категорії «В» тощо.

Якщо більш детально, то у запропонованому депутатами законопроекті не було встановлено, як здійснюється оплата роботи у надурочний час, святкові на неробочі дні, нічний час, не визначені строки виплати заробітної плати тощо. Ми відстояли позицію залишити діючу редакцію частини 3 статті 5 Закону – положення про те, що «дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом». Це дало можливість уникнути величезної прогалини в питаннях оформлення трудових відносин у письмовій формі, можливості реалізації переважного права залишитися на роботі (у разі скорочення – «Главком»), питаннях часу відпочинку, оплати праці, гарантій та компенсацій та інших питань, гарантованих діючим трудовим законодавством.

Загалом як ви оцінюєте реформу держслужби з усіма цими конкурсами, яка триває вже не перший рік?

Ця реформа пройшла та проходить серйозні випробування, але вона була однією з успішних. Ми серйозно просунулись в імплементації тих нормативних актів, які рухають державну службу в бік європейських стандартів. Неодноразово ми чули від наших європейських колег хороші відгуки. І мені прикро, що ця реформа може відкотитись назад саме зараз. Одним з головних її посилів було забезпечити стабільність колективів та аполітичність при призначеннях. Стабільність трудових колективів держслужбовців дає надію на зваженість рішень. Політик має право ставити завдання, напрямок, а державний секретар, керівник апарату мають давати пропозиції, як це вирішувати в межах чинного законодавства.

Держсекретарі нібито і мали стати такими аполітичними фігурами, які працюють кілька років, але нова влада просто взяла і… всіх звільнила.

У будь-якого керівника завжди є три ресурси – гроші, час і люди. Часу у нас обмаль, грошей, судячи з поданого проекту бюджету (14 листопада закон про держбюджет-2020 ухвалений – «Главком»), теж. Залишились люди. Якщо цим ресурсом знехтувати, це матиме негативні наслідки для подальших кроків по модернізації країни.

За скороченням райадміністрацій за логікою наступні на черзі обладміністрації?

Не хотів би зараз фантазувати на цю тему. Навіть постанова стосовно райадміністрацій ще не опублікована. Я ще раз повторю: треба виходити з функцій, які держава взяла на себе і має виконувати. І лише тоді говорити про кількість людей, які будуть їх реалізовувати і на яких рівнях.

Ви розумієте, інколи з боку роботодавця бажання «виконати і перевиконати» доходить до абсурду. До нас доходить інформація, що попередження про вивільнення готуються і навіть до тих осіб, що не підлягають звільненню. На останній зустрічі з урядовою стороною ми наполягали на недопущенні порушень трудового законодавства при звільненні держслужбовців райадміністрацій, особливо в частині дотримання прав осіб, що не підлягають звільненню, та тих, хто має переважне право на залишення на роботі.

Зверну увагу на ще одну нашу пропозицію. Аби мінімізувати негативний вплив при масових вивільненнях в райадміністраціях, профспілка вбачає один із механізмів – внесення змін до абзацу 6 статті 22 Закону України «Про державну службу». Це дасть можливість забезпечити працівників, які підпадають під вивільнення, правом призначення на вакантні посади в органи місцевого самоврядування без проведення обов’язкового конкурсу, у разі відповідності професійної компетенції та кваліфікаційним вимогам до вакантних посад.

Із такими пропозиціями ми звернулись до уряду, а також звернемось з проханням до народних депутатів, щоб вони внесли зміни до закону. Це дасть людям ще один шанс перейти в органи місцевого самоврядування на рівнозначну чи нижчу посаду там, де є вакансії.

«Сьогодні навіть хороша заробітна плата не вирішує всіх питань»
Скажіть чесно, в уряді ставляться до профспілок як до набридливої мухи?

Мені так не здалося, принаймні з нашого спілкування з нинішнім керівництвом Секретаріату Кабміну. Вони намагаються вибудувати діалог. Реально хороший соціальний діалог у нас відбувався і з попереднім урядом. Профспілки – це та сила, що впливає на владу, але не прагне її завоювати. На державній службі нам нема чого ділити. Це загальна наша проблема – коли людина забезпечена належним чином робочим місцем та зарплатою, тоді всі задоволені. До речі, сьогодні навіть хороша заробітна плата не вирішує всіх питань. Уряди розвинутих країн, окрім зарплати, беруть на себе певні зобов’язання перед тими, хто служить державі. Це і пільговий кредит, і страхування життя та відновлення здоров’я тощо.

Сьогодні ми починаємо говорити на національному рівні про те, що на своїх робочих місцях державні службовці не завжди можуть почуватися захищеними. Мова йде про булінг та мобінг на робочому місці.

І в чому вони проявляються?

Проявами булінгу на роботі є навмисне обмеження доступу до необхідної інформації, постійна необґрунтована критика та незадовільна оцінка роботи керівництвом, надмірна прискіпливість, соціальна ізоляція в колективі, безпідставна зміна чи погіршення умов роботи та відпочинку тощо.

Зовсім нещодавно ми провели великий всеукраїнський форум, де окрім питань суто профспілкових, обговорили заходи з недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав держслужбовців при прийнятті нових законодавчих чи нормативних актів, нагальної необхідності ратифікації Конвенції Міжнародної організації праці №151, якою передбачені громадські та політичні права державних службовців. Зокрема, право на страйк.

Також серйозну роль ми відводимо навчальному процесу профспілкових активістів. Коли людина знає свої права, не так-то легко повестись з нею незаконно.

Павло Вуєць, «Главко Повний текст читайте тут: https://glavcom.ua/country/incidents/masovi-skorochennya-v-rayadministraciyah-golova-profspilki-pro-te-yak-ryatuvatis-derzhsluzhbovcyam--639940.html?fbclid=IwAR1lSdW_ECu1ZJ0YN5yuCvGa3BI9loqCUuoOcktROWclznYeXirYwRHUpuE

 

Уповноважений з прав людини ВРУ Людмила Денісова зустрілася з представниками профспілки працівників державних установ України та представниками громадськості. Під час робочої зустрічі Омбудсман у невідкладному порядку підписала подання до КСУ щодо визнання неконституційними положення ст. 90, підпункту 1 пункту 2 розділу ІХ «Прикінцеві та перехідні положення ЗУ «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, частини сьомої ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ.

Від Профспілки працівників державних установ України участь у зустрічі взяли Голова Профспілки Юрій Піжук, заступник Голови Профспілки Наталія Титаренко, пенсіонери державної служби Галина Мазурчук та Володимир Андрощук.

Як відомо, у зв’язку із вступом в дію з 1 травня 2016 року нового закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889–VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто на загальних підставах.

Лише ті державні службовці, які мали необхідний стаж держслужби на день набрання чинності Закону № 889, можуть отримати пенсію на попередніх умовах.

Крім того дія статті 37-1 Закону № 3723, яка врегульовувала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців – не продовжена, а останній перерахунок розміру пенсій зазначеній категорії пенсіонерів проводився у лютому 2008 року.

Більше того, розміри їх пенсій щороку не індексувалися та не осучаснювалися, як це здійснювалося для усіх інших категорій пенсіонерів.

Людмила Денісова висловила сподівання, що судді КСУ винесуть справедливе рішення стосовно поновлення соціальних прав держслужбовців та посадових осіб місцевого самоврядування.

За інформацією офіційного веб-сайту Уповноваженого

Верховної Ради України з прав людини

 

 

З днем Незалежності

            З нагоди 30- ї річниці Незалежності нашої держави Уманська районна організація профспілки працівників державних установ шле профспілчанам   щирі вітання та побажання миру,  добра,  злагоди та добробуту.  Нехай серця наповнюються гордістю за нашу державу та прагненням до єдності і порозуміння.

15:35 20.08.2021

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь